Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravidelné kontroly nepodceňujte. Rakovina prsu se týká i mladých žen

Zdraví

  6:19
Pouhých dvacet pět let bylo Veronice Zemanové, když si v prsu nahmatala bulku a následné vyšetření potvrdilo, že je to nádor.
Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Než jsem byla sama diagnostikovaná, nevěděla jsem, že rakovina prsu může potkat i mladou ženu, říká Veronika Zemanová. „O rakovině prsu jsem všeobecné povědomí měla, protože jí onemocněla moje nevlastní babička a tchyně, ale vždy to byly ženy, kterým bylo pětačtyřicet let a víc,“ říká.

Čeští onkologové mají novou zbraň proti rakovině: léčbu imunitou

Doma navíc měla dvouapůlletou dceru a další dítě bylo na cestě. Lékaři museli v šestatřicátém týdnu těhotenství vyvolat porod, za tři týdny čekala Veroniku Zemanovou operace. Přišla o prs, musela podstoupit chemoterapii, vypadaly jí vlasy, které si pěstovala do půli zad.

„Přestože byl nádor obrovský, zachytili jsme ho včas. Sice se stále léčím, ale uzliny byly čisté a už by to mělo být dobré,“ říká dnes šestadvacetiletá pacientka. Nyní už působí pozitivně a podle jejích slov k tomu přispěla také setkání s dalšími mladými ženami, které jsou pět šest let po léčbě zdravé. 

Nejdřív ultrazvuk, později mamograf

Právě ohledně věku panuje u rakoviny prsu řada mylných domněnek. Fakt je ten, že s přibývajícím věkem se riziko výskytu nádoru na prsu zvyšuje. Pětaosmdesátiletá seniorka má tisíckrát větší pravděpodobnost, že onemocní, než pětadvacetiletá žena. „Rakovina prsu se týká každé ženy od dvaceti pěti let, mladší pacientky jsou extrémní rarita,“ upozorňuje lékařka Miroslava Skovajsová, předsedkyně české Asociace mamodiagnostiků.

Pravda je, že mladších žen se netýká vyšetření mamografem. Měly by pravidelně jednou měsíčně provádět samovyšetření nebo je jim určena sonografie. „Prsní žláza prodělává biologickou přeměnu a v nižším věku je mamograficky těžce přehledná. Proto ji nahrazujeme ultrazvukovým vyšetřením, které naopak dokonale funguje u mladých pevných vazivových prsů. Jak prs s ženou postupně stárne, klesá i výpovědní schopnost ultrazvuku a nastupuje mamografie,“ vysvětluje Miroslava Skovajsová s tím, že metody se lámou přibližně okolo čtyřicátého roku věku pacientky.

Zdravá a vyvážená strava. Jako prevence rakoviny ideální, radí lékaři

Některé starší ženy jsou nesprávně přesvědčené, že i pro ně je ultrazvukové vyšetření dostačující, nebo dokonce lepší metodou. Podobně chybné je domnívat se, že se vás rakovina prsu týkat nemůže, jestliže ji neprodělal nikdo další z rodiny. Stejně tak neplatí, že jedna nemocná příbuzná ve vyšším věku automaticky znamená vyšší riziko.

Jiná situace nastává u lidí, kteří jsou nositeli genové mutace BRCA 1 nebo 2. Tato rodinná zátěž se předává z generace na generaci a je zdrojem častějších zhoubných onemocnění prsů než v běžné populaci.

Liberecký lékař Jozef Prattinger dokonce ve své radiodiagnostické praxi naráží na přístup pacientek, že jejich nádor sám zmizí. „Bohužel i v dnešní době mediální masáže o prevenci se setkáváme s pokročilými stadii v domnění, že to, co tam mají, zmizí. Přitom jsou to často inteligentní dámy,“ popisuje lékař a jedním dechem dodává, že čím menší nádor vyšetření objeví, tím se šance na úplné vyléčení zvyšuje.

Co deodoranty a podprsenky?

Léta koluje na internetu fáma, že riskujete, pokud často používáte antiperspiranty a deodoranty. Tuto souvislost naznačovaly výsledky anglické studie, ale od té doby ji nikdo další nepotvrdil. Miroslava Skovajsová je se studií velmi dobře seznámena, ale ani ona by se nepodepsala pod to, že deodoranty značí vyšší riziko rakoviny. „Tento mýtus vznikl z toho, že anglická lékařka před poměrně dlouhou dobou našla v nádoru prsu stopy kovů, zejména hliníku a zinku, které se přidávají i do některých druhů deodorantů. Z toho usoudila, že mohou způsobovat rakovinu prsu. Už to nikdy nikdo nezopakoval,“ říká Skovajsová.

Pot - ilustrační foto.

Stejně tak podle ní není třeba obávat se nošení podprsenky. Před čtyřmi roky vyvolal paniku průzkum dvojice antropologů, kteří došli k závěru, že ženy, které nenosí podprsenku, mají mnohonásobně nižší riziko onemocnění rakovinou prsu.

„Pokud někdo nosí opravdu malou a nevhodnou podprsenku, zhoršuje si proudění lymfy v prsu a tomu to nedělá dobře. Podprsenka má být přirozenou a pohodlnou oporou. Ale nedávala bych to do souvislosti s rakovinou prsů,“ vysvětluje Miroslava Skovajsová, primářka Mamma centra Háje.

Ani velká prsa nerovnají se většímu riziku vzniku rakoviny a ženy s malými prsy nejsou mimo nebezpečí. Riziko karcinomu prsu se nijak neváže k velikosti prsů. Koneckonců jím mohou onemocnět i muži, zejména jsou-li nositeli zmiňovaného genu BRCA. V České republice ročně onemocní rakovinou prsu několik desítek mužů.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!