Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doháníme Západ. V Česku raketově přibývá případů rakoviny prostaty

Zdraví

  7:00
PRAHA - Rakoviny prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt rakoviny tlustého střeva, která dosud byla nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v Česku. Příznivou zprávou je, že ve stejném období klesla úmrtnost o 14 procent.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

V sobotu to řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk.

Nepodceňujte bolesti a záněty dutin. Jak nemoc rozpoznat včas?

„Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země,“ řekl. Lepší výsledky léčby vedou podle něj i k tomu, že počet pacientů, kteří s rakovinou prostaty žijí, stoupl za deset let až o 200 procent. Poznatky vyplývají z Národního onkologického registru a mezinárodní studie EuroCare 5.

V letech 2008 až 2012 rostl meziročně počet nově zjištěných případů rakoviny prostaty o šest procent, tento trend pokračuje. Zatímco v roce 2012 žilo v Česku 43 913 mužů, kteří tuto rakovinu měli nebo ji v minulosti prodělali, pro letošní rok se očekává až 59 293 případů. To je růst o 35 procent. Příští rok by mohlo v Česku žít 63 424 mužů se zhoubným nádorem prostaty a v roce 2020 téměř 80 tisíc, uvedl propočty expertů Babjuk.

V pokročilém stadiu se nemoc zjistí až u 20 procent mužů, letos by to mohlo být až 13 tisíc mužů. „Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že až 40 procent pacientů v posledním stadiu rakoviny žije déle než pět let, to je zcela ojedinělé,“ doplnil přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc profesor Bohuslav Melichar.

Právě v léčbě pozdějších stadií vidí Melichar velký prostor pro zlepšení. „Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stadiu by měl být léčen v komplexním onkologickém centru. Pozorujeme ale velké regionální rozdíly v dostupnosti péče těchto center. Téměř 40 procent pacientů tuto možnost nevyužívá a je potřeba kontinuálně pracovat na zvýšení počtu těch, kteří centrum navštíví,“ dodal.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat