Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Reforma psychiatrie? Přesun péče blíž k pacientům

NEVYDÁVAT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NEVYDÁVAT | foto: Standa KrupařLidové noviny

PRAHA Reforma psychiatrické péče, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví, počítá s přesunem péče z velkých institucí do menších center blíž pacientovi. Řekl to první náměstek ministra Marek Ženíšek (TOP 09). Uvedl, že z EU by ČR mohla dostat na reformu šest miliard korun. Cílem je dosáhnout evropského standardu péče.

 "Buď dojde ke snížení počtu lůžek v léčebnách, nebo naopak dojde k rušení celých oddělení, respektive pavilonů, nebo možná i k redukci celých psychiatrických léčeben," naznačil varianty náměstek. Reformu psychiatrické péče má podle něj ministerstvo za jednu ze svých priorit.

Instituce v ČR:

Psychiatra vyhledá v ČR každý rok kolem 600 000 lidí, někdy v životě mělo příznaky duševní poruchy 27 procent obyvatel.

V zemi je 20 léčeben s téměř 9000 lůžky, z toho čtyři léčebny mají víc než 1000 lůžek.

Chráněné bydlení v komunitách nabízí méně než 200 lůžek, uvedl předseda České psychiatrické společnosti profesor Jiří Raboch.

"Trendem by mělo být přenést péči do komunity, aby alespoň jistá část těchto lidí mohla žít s pomocí ve svém přirozeném prostředí," uvedl profesor.

Péče ve velkých léčebnách je pro zdravotní pojišťovny levnější, v menších centrech je dražší, ale dobře provozovaná péče tam může u některých pacientů přinést lepší výsledky, vysvětlil.

'Systém se zastavil na úrovni 19. století'

Podle ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Martina Hollého se dosavadní systém zastavil na úrovni 19. století, kdy vznikl. Chráněné bydlení je v ČR jediným alternativním servisem, který může snížit počty lůžek následné péče. Ostatní servisy, jako krizová centra či mobilní týmy, jsou v ČR dostupné "velmi ztěžka nebo vůbec".

Expert Světové zdravotnické organizace Ital Roberto Mezzina novinářům řekl, že v Itálii zrušili všechny psychiatrické léčebny. "My v ČR s úplným rušením psychiatrických léčeben nepočítáme, rozhodnout ale musejí politici," reagoval profesor Raboch, který se na přípravě koncepce podílí. Ženíšek doplnil, že ministr Leoš Heger (TOP 09) ustavil pracovní skupinu, která vyhodnotí a vybere nejvhodnější variantu pro ČR. Řešení konzultuje s odborníky ze Světové zdravotnické organizace.

ambulantní léčba ústavní léčba
2006458 50057 367
2007464 836 54 759
2008466 35257396
2009 482 97057 591
2010495 38358 013
2011556 45659297

"Budeme vycházet z analýz současného stavu i alternativ, které byly úspěšné ve světě, jež předloží do konce roku psychiatrická společnost," řekl náměstek. Strategie bude vybrána v průběhu roku 2013, peníze z EU by do české psychiatrie měly plynout od roku 2014.

Nyní dává ČR do psychiatrické péče necelá čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, evropský standard je mezi šesti až osmi procenty. Potřeba této péče přitom stoupá, jak přibývá lidí s psychickými potížemi a chorobami. Na podporu reformy chystají organizace pečující o lidi s duševním onemocněním na 10. října happening před ministerstvem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz