Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registr dárců kostní dřeně pomáhá už 20 let

Zdraví

  7:00aktualizováno  8. února 14:07
Český registr dárců krvetvorných buněk pomáhá lidem s nemocemi krve už 20 let. Je v něm zařazeno 20.884 dárců, z nich dosud kostní dřeň darovalo 89. Registr zprostředkoval 818 transplantací pro české i zahraniční pacienty.

K analýzám postačí jen kapka krve foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Český registr vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a je součástí celosvětové sítě více než 60 registrů s téměř 19 miliony dárců. Nejmladší pacient má rok, nejstaršímu je 64 let.

Podle svého webu aktuálně hledá vhodné dárce pro 38 pacientů z Česka, kteří naléhavě potřebují transplantaci krvetvorných buněk.

Kostní dřeň či pupečníková krev

"Během uplynulých 20 let se stala transplantace kostní dřeně standardním léčebným postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Nebylo by možné je uskutečnit bez obětavosti dárců, kteří jsou ochotni nezištně pomoci těžce nemocnému člověku kdekoli na světě. Registr tuto pomoc zprostředkuje," řekla vedoucí registru Marie Kuříková.

Krev - ilustrační foto

Registr se zabývá náborem dárců, jejich evidencí a vyhledáváním vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro pacienty. Koordinuje činnosti nutné k provedení transplantace. V ČR jsou dva registry, vedle pražského také plzeňský, který vznikl o rok později, oba spolupracují.

Vyhledávání dárců je založeno na srovnání HLA, tedy genetických znaků na bílých krvinkách pacienta a dárce. "Chceme pokračovat v náboru nových mladých a zdravých dárců z řad studentů, policie, hasičů a sportovců. Rádi bychom navýšili počet našich náborových center, a tak usnadnili vstup novým dárcům," uvedla Kuříková.

Dárci nesmí mít cukrovku ani vysoký tlak

Do registru mohou vstoupit lidé ve věku 18 až 35 let v dobrém zdravotním stavu. Nesmějí tedy například mít cukrovku, vysoký tlak, těžké astma či vážnou alergii, ani být po léčbě rakoviny. Zájemci se mohou zaregistrovat přes webové stránky registru, telefonicky či vyplnit a poslat přihlášku.

Letos prošlo vstupním vyšetřením a bylo zařazeno do databáze pražského registru 1011 nových dárců.

Informaci, jak se zaregistrovat najdete ZDE.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat