14. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Riziko kousnutí klíštětem je na nejvyšším stupni

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Český hydrometeorologický ústav varuje, že razantně stouplo riziko kousnutí klíštětem. Nebezpečí potrvá až do soboty a ohrožení je na nejvyšším desátém stupni. Přispěly k tomu dlouhotrvající deště a vlhký terén, což klíšťatům vyhovuje. Ministerstvo zdravotnictví radí lidem používat repelenty a prohlížet oděv a tělo. Vysoké riziko je i v městských parcích.

Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza. Podle předpovědi mají teploty v nejbližších dnech vyšplhat až ke 30 stupňům Celsia, což lidi vyláká do přírody.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci radí používat repelent, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech a neměli by vstupovat do křovin, zejména na okraji lesa a vodních toků. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se prohlížet, hlavně kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat by měla být večer po návratu a znovu ráno.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat podpaží, tříslům, nohám, pupku, krku a hlavě, kde se klíšťata nejčastěji uchytí. Kousnutí obvykle vypadá jako tmavá opuchlina se stroupkem, který se nedá uloupnout.

Ráno a večer platí pohotovost

Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a večer. Nesnášejí horko, svědčí jim teplé a vlhké prostředí. Nejsou tedy na otevřených a osluněných suchých místech a v trvale podmáčeném terénu.

Životní cyklus klíštěte má čtyři stadia - vajíčko, larva, nymfa a dospělé klíště. Přisát se a přenést onemocnění mohou poslední tři stadia. Larvy vypadají jako zrnka prachu, nymfy mají velikost makového zrnka nebo špičky špendlíku. Dospělá klíšťata mají osm nohou a dosahují velikosti malých pavouků, během přisátí se mohou zvětšit až na velikost hrachového zrna.

Nákaza zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.