22. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Riziko potratu klesne díky speciálnímu roztoku

Češi souhlasí s asistovanou reprodukcí, málo ale o ní vědí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi souhlasí s asistovanou reprodukcí, málo ale o ní vědí. | foto: Reprofoto

Opakovanými potraty trpí častěji ženy, které mají v děložní sliznici nedostatek určité látky ovlivňující růst buněk a tkání. Zárodek proto nekomunikuje dobře s dělohou a nastane potrat.

Pokud ale zárodek "ve zkumavce" roste v roztoku s touto látkou, riziko potratu po vložení do dělohy klesne. Novinku ověřenou zahraničními studiemi začínají zavádět také česká centra asistované reprodukce.

Podle studií končí potratem až čtvrtina těhotenství a zhruba pětina párů po mimotělním oplodnění má zkušenost s předcházejícím potratem. Většina potratů se stane v první třetině těhotenství a souvisí spíše s nedostatky u matky než u embrya.

"Z pozorování, že ženy s nižší hladinou faktoru GM-CSF trpí většinou opakovaně potraty, vychází teorie, že přidání faktoru do kultivačního média by mohlo zlepšit komunikaci přenášeného embrya s děložní sliznicí, a tak ovlivnit vývoj zárodku správným směrem," řekl vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST Jan Šulc.

Speciální roztok podle dosavadních zkušeností ovlivňuje příznivě vývoj embrya a pomáhá i jeho úspěšnému přenosu a následně zlepšuje také růst placenty. "Jsme přesvědčeni, že se tak děje cestou imunitní odpovědi," uvedl lékař.

Současný trend budování kariéry a finanční nezávislosti posouvá věkovou hranici plánovaného těhotenství. Ve vyšším věku však ženy častěji potřebují metody asistované reprodukce. Také na kliniku GEST se obracejí stále starší ženy. Za poslední rok byl jejich průměrný věk kolem 35 let.

ČTK