Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Riziko potratu klesne díky speciálnímu roztoku

Češi souhlasí s asistovanou reprodukcí, málo ale o ní vědí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi souhlasí s asistovanou reprodukcí, málo ale o ní vědí. | foto: Reprofoto

Opakovanými potraty trpí častěji ženy, které mají v děložní sliznici nedostatek určité látky ovlivňující růst buněk a tkání. Zárodek proto nekomunikuje dobře s dělohou a nastane potrat.

Pokud ale zárodek "ve zkumavce" roste v roztoku s touto látkou, riziko potratu po vložení do dělohy klesne. Novinku ověřenou zahraničními studiemi začínají zavádět také česká centra asistované reprodukce.

Podle studií končí potratem až čtvrtina těhotenství a zhruba pětina párů po mimotělním oplodnění má zkušenost s předcházejícím potratem. Většina potratů se stane v první třetině těhotenství a souvisí spíše s nedostatky u matky než u embrya.

"Z pozorování, že ženy s nižší hladinou faktoru GM-CSF trpí většinou opakovaně potraty, vychází teorie, že přidání faktoru do kultivačního média by mohlo zlepšit komunikaci přenášeného embrya s děložní sliznicí, a tak ovlivnit vývoj zárodku správným směrem," řekl vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST Jan Šulc.

Speciální roztok podle dosavadních zkušeností ovlivňuje příznivě vývoj embrya a pomáhá i jeho úspěšnému přenosu a následně zlepšuje také růst placenty. "Jsme přesvědčeni, že se tak děje cestou imunitní odpovědi," uvedl lékař.

Současný trend budování kariéry a finanční nezávislosti posouvá věkovou hranici plánovaného těhotenství. Ve vyšším věku však ženy častěji potřebují metody asistované reprodukce. Také na kliniku GEST se obracejí stále starší ženy. Za poslední rok byl jejich průměrný věk kolem 35 let.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...