23. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Riziko v tropech? Nemoci přenášené hmyzem

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nemoci přenášené hmyzem jsou jedním z největších rizik při cestách do tropických a subtropických oblastí. Největší riziko je po západu slunce, proto prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar radí nezdržovat se za tmy zbytečně venku.

Ochrana i tak není stoprocentní, komáři přenášející žlutou zimnici a mouchy tse-tse přenášející spavou nemoc jsou aktivní přes den. Pakomár přenášející leishmaniózu útočí při západu slunce a za svítání.

"Doporučuje se nosit oblečení ze světlé látky, košile s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, ponožky, případně i šátek na krk. Tmavé barvy hmyz přitahují," píše docent Maďar v publikaci Ochrana zdraví na cestách. Odborné znalosti doplnil zkušenostmi z cestování po více než 60 zemích.

Oblečení z tenkých látek, které by hmyz snadno probodl, radí lékař impregnovat přípravky, které hmyz odpuzují.

Zavřete okna a zapněte ventilátor
"Celonoční ochranu v uzavřené místnosti zajistí hořící vykuřovače ve formě spirály vyrobené z insekticidních látek, případně odpařovače insekticidů na baterii nebo elektrický proud," radí lékař.

Cirkulující vzduch brání létání hmyzu, a tak stropní ventilátory rotující celou noc pomáhají proti komárům. Okna a dveře ubytovacích zařízení mají být zavřeny ještě před zahájením jejich aktivity, tedy před západem slunce, nebo je nutno zakrýt okna hustými sítěmi.

Moskytiéry lze ještě impregnovat
Ochranné postelové sítě mají být instalovány rovněž před setměním. Je nutno zkontrolovat, zda síť není děravá. Pokud se spáč o postelovou síť v noci opírá, hrozí, že komár prostrčí přes očko sosák a bodne ho. Ve vysoce rizikových oblastech je lepší impregnovat sítě látkou, která hmyz odpuzuje.

Hotely v malarických oblastech poskytují hostům sítě. Jejich kvalita může být sporná, proto Maďar radí přinést si vlastní moskytiéru.

Při delším pobytu v rizikových oblastech je podle něj nutno chránit sítí i všechny vodní nádrže, například sudy s pitnou vodou. Je nutno zamezit přístupu much, švábů a dalšího hmyzu k potravinám. Potraviny by měly být v chladničce nebo na místě pro hmyz nepřístupném.

Přírodní varianta

Chránit se před dotěrným hmyzem se dá i přírodní cestou. Některé druhy rostlin ho svou vůní odpuzují, jako bazalka, rozmarýn, šalvěj, máta nebo majoránka. Tyto rostliny bývají vysazeny u vchodů do restaurací. Lze také potřít oblečení citronovou šťávou nebo octem, nalít do misky eukalyptový olej nebo nahřívat pomerančovou a citronovou kůru.

ČTK