Podle Václava Trojana, šéfa Centra výzkumu konopí, které je součástí Mezinárodního centra vědeckého výzkumu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, představuje u konopí hlavní riziko obsah delta-9-tetrahydrokanabinolu, tedy THC. Ten bývá hodnocen jako hlavní psychoaktivní látka v této rostlině.
Konopí pro nemocné i obézní. Vědci zkoumají, jak získat z rostliny získat prospěšné látky |
Pěstování, zpracování či držení konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta dnes není v České republice dovoleno a hrozí klasifikace podle závažnosti od přestupků až po trestné činy.
Hromadění kontaminantů
I v případě, že rostliny pěstované doma nebudou překračovat zmíněnou hladinu THC, mohou se vyskytnout další rizika.
Konopí má třeba vynikající schopnost akumulace kontaminujících látek z půdy, například rtuti, kadmia či olova. Této vlastnosti lze využít při takzvaných fytoremediacích – očišťování půdy za využití rostlin, které do sebe kontaminanty z půdy stáhnou.
„Ale stejná vlastnost může způsobovat až zdravotní komplikace u jedinců, kteří rostliny vypěstované na kontaminované půdě použijí k dalším účelům,“ varuje doktor Trojan. Proto je podle něj velmi důležité dbát na podmínky pěstování, zpracování a skladování i v domácích podmínkách.
Hodně nejasností
„V konopí je popsáno více než 1400 přírodních látek. Některé jejich účinky jsou známy od pradávna, jiné jsou popisovány teprve nyní,“ popisuje doktor Trojan.
Obecně látky vyskytující se v květech samičích rostlin konopí řadíme do několika základních skupin: flavonoidy, terpeny, silice a kanabinoidy. Na poslední zmíněnou skupinu je soustředěno nejvíce pozornosti. „THC asi představovat nemusím, ale existují další kanabinoidy, které jsou dnes intenzivně studovány. Velký zájem v poslední době vzbuzuje kanabidiol (CBD). Jeho pozitivní účinky na lidský organismus jsou prokazatelné. Dalšími méně známými jsou například kanabigerol (CBG) nebo kanabichromen (CBC),“ říká brněnský vědec.
Důležitá je koncentrace
Existuje mnoho faktorů, které mají vliv na vytváření účinných látek v rostlině, ať už to jsou výživa, vlhkost, světlo, teplota, anebo genetická výbava rostliny. Koncentrace a dávka účinné látky je pak velmi důležitým kritériem jak při samotném pěstování rostlin, tak pro jejich použití při léčbě. Proto i například rozdělení medicinálního konopí u nás vychází z poměru koncentrace a dávky dvou základních kanabinoidů, a to THC a CBD.
Vědecký sen
Snem každého vědce zabývajícího se konopím je objasnění působení veškerých látek v rostlině. Podle doktora Trojana je to opravdu ještě dlouhá cesta.
Konopí z rukou lékaře. Není stejné jako ‚tráva‘, kterou si lidé zapalují |
„U rodu konopí bylo popsáno těch zmíněných více než 1400 obsahových látek. Každá samostatně má určitý účinek. Avšak v kombinaci s dalšími, které jsou v konopí obsaženy, se tyto látky mohou podporovat anebo naopak tlumit,“ líčí doktor Trojan. „Konkrétně víme, že velmi významný analgetický, tlumivý účinek na bolest má THC, kde se však přidává i psychotropní účinek. Ten lze snižovat ve vhodné kombinaci s CBD.“
Od molekuly po člověka
Centrum výzkumu konopí jako součást Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bylo jako myšlenka představeno mezinárodní vědecké radě před rokem. Během prvního roku existence byla především nastavována strategie a stabilizace týmu.
„Klíčová je produkce standardizovaného materiálu pro vědecké účely. S tím souvisí vybudování infrastruktury pěstírny. Na základě dostatečného množství vlastní, jasně definované suroviny budou pokračovat experimenty od úrovně molekuly DNA až po dopad účinků látek na samotného člověka. Takový výzkum bude ještě dlouhý, ale za současné podpory nemocnice i společnosti velmi příjemný,“ uzavírá doktor Trojan.