Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vědci našli v konopí více než 1400 chemických látek. Každá má svůj účinek

Marihuana (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana (ilustrační foto). | foto: MAFRA

V konopí se našlo více než 1400 chemických látek, z nichž každá má vlastní účinek, a ještě se mohou vzájemně kombinovat. Už sedm let je v České republice legální terapie léčebným konopím. Jde o rostlinu, která se používá staletí, ale působení některých jejích látek zůstává zatím neznámé.

Podle Václava Trojana, šéfa Centra výzkumu konopí, které je součástí Mezinárodního centra vědeckého výzkumu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, představuje u konopí hlavní riziko obsah delta-9-tetrahydrokanabinolu, tedy THC. Ten bývá hodnocen jako hlavní psychoaktivní látka v této rostlině.

Pěstování, zpracování či držení konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta dnes není v České republice dovoleno a hrozí klasifikace podle závažnosti od přestupků až po trestné činy.

Hromadění kontaminantů

I v případě, že rostliny pěstované doma nebudou překračovat zmíněnou hladinu THC, mohou se vyskytnout další rizika.

Konopí má třeba vynikající schopnost akumulace kontaminujících látek z půdy, například rtuti, kadmia či olova. Této vlastnosti lze využít při takzvaných fytoremediacích – očišťování půdy za využití rostlin, které do sebe kontaminanty z půdy stáhnou.

Situace, kdy by konopí nemělo být použito

Situace, kdy by konopí nemělo být použito

„Ale stejná vlastnost může způsobovat až zdravotní komplikace u jedinců, kteří rostliny vypěstované na kontaminované půdě použijí k dalším účelům,“ varuje doktor Trojan. Proto je podle něj velmi důležité dbát na podmínky pěstování, zpracování a skladování i v domácích podmínkách.

Hodně nejasností

„V konopí je popsáno více než 1400 přírodních látek. Některé jejich účinky jsou známy od pradávna, jiné jsou popisovány teprve nyní,“ popisuje doktor Trojan.

Obecně látky vyskytující se v květech samičích rostlin konopí řadíme do několika základních skupin: flavonoidy, terpeny, silice a kanabinoidy. Na poslední zmíněnou skupinu je soustředěno nejvíce pozornosti. „THC asi představovat nemusím, ale existují další kanabinoidy, které jsou dnes intenzivně studovány. Velký zájem v poslední době vzbuzuje kanabidiol (CBD). Jeho pozitivní účinky na lidský organismus jsou prokazatelné. Dalšími méně známými jsou například kanabigerol (CBG) nebo kanabichromen (CBC),“ říká brněnský vědec.

Důležitá je koncentrace

Existuje mnoho faktorů, které mají vliv na vytváření účinných látek v rostlině, ať už to jsou výživa, vlhkost, světlo, teplota, anebo genetická výbava rostliny. Koncentrace a dávka účinné látky je pak velmi důležitým kritériem jak při samotném pěstování rostlin, tak pro jejich použití při léčbě. Proto i například rozdělení medicinálního konopí u nás vychází z poměru koncentrace a dávky dvou základních kanabinoidů, a to THC a CBD.

Vědecký sen

Snem každého vědce zabývajícího se konopím je objasnění působení veškerých látek v rostlině. Podle doktora Trojana je to opravdu ještě dlouhá cesta.

„U rodu konopí bylo popsáno těch zmíněných více než 1400 obsahových látek. Každá samostatně má určitý účinek. Avšak v kombinaci s dalšími, které jsou v konopí obsaženy, se tyto látky mohou podporovat anebo naopak tlumit,“ líčí doktor Trojan. „Konkrétně víme, že velmi významný analgetický, tlumivý účinek na bolest má THC, kde se však přidává i psychotropní účinek. Ten lze snižovat ve vhodné kombinaci s CBD.“

Od molekuly po člověka

Centrum výzkumu konopí jako součást Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bylo jako myšlenka představeno mezinárodní vědecké radě před rokem. Během prvního roku existence byla především nastavována strategie a stabilizace týmu.

„Klíčová je produkce standardizovaného materiálu pro vědecké účely. S tím souvisí vybudování infrastruktury pěstírny. Na základě dostatečného množství vlastní, jasně definované suroviny budou pokračovat experimenty od úrovně molekuly DNA až po dopad účinků látek na samotného člověka. Takový výzkum bude ještě dlouhý, ale za současné podpory nemocnice i společnosti velmi příjemný,“ uzavírá doktor Trojan.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Prodej bytu 2+1
Prodej bytu 2+1

Svatoplukova, Veselí nad Moravou, okres Hodonín
2 300 000 Kč