Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Roušky ovlivňují práci psychiatrů, komplikují některé terapie, říká Höschl

Psychiatr Cyril Höschl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psychiatr Cyril Höschl | foto: MAFRA- Petr Topič

KLECANY U PRAHY Povinné roušky ovlivňují práci psychiatrů a komplikují některé terapie. Dle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Cyrila Höschla nejsou výjimky pro lidi s duševním onemocněním dostačující.

„S rouškami se nepracuje komfortně, zaměstnanci nařízení sice respektují, ale na psychiatrii léčíme hlavně slovem, což s rouškou není optimální, ztěžuje to terapie, kde je třeba sledovat také mimiku pacienta, a vyčerpává personál, který celý den mluví přes roušku,“ uvedl Höschl.

Podle něj například pacienti z oddělení úzkostných poruch mají s nošením roušek v tuto chvíli největší problém. „Znemožňuje to terapii (nácvik řízeného záchvatu, dýchání), prohlubuje to jejich stav respektive panické ataky, které jsou přímo spojené s pocitem nemožnosti se nadechnout. S rouškou se toto umocní,“ dodal psychiatr.

„Pro kliniku jsou opatření pochopitelně přísnější, ale adaptovali jsme je i pro výzkum, včetně účasti zdravých dobrovolníků ve studiích,“ doplnil Předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti a primář kliniky NUDZ Jana Evangelisty Purkyně Pavel Mohr.

Od čtvrtka zavedlo ministerstvo zdravotnictví povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorech. Nařízení má řadu výjimek, například pro osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.

Zdravotničtí pracovníci nemají podle ministerstva danou povinnost nosit roušku po dobu nezbytně nutnou, je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

M. Pechar Psychiatři? 23:15 11.9.2020

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Telefonní obchodník ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč