Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rozštěpy už nejsou strašákem. Lékaři je hned operují

Novorozeně v inkubátoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně v inkubátoru | foto: Shutterstock

BRNO Rozštěpové vady už podle lékařů nejsou zdaleka takovým strašákem, jímž bývaly dřív. Lékaři je díky moderním metodám mohou v některých případech dítěti operovat hned druhý den po narození, jindy půl roku po narození.

Děti sice až do dospělosti musejí být sledovány specialisty - logopedy, stomatology i odborníky na rovnání chrupu. Většina jich však vstupuje do života bez jakéhokoliv viditelného postižení, řekla novinářům Jitka Vokurková z Fakultní nemocnice Brno.

Rozštěpy patra i rtů patří ke genetickým vadám. Postižení postihuje jedno dítě ze 600. V 73 procentech případů jde o chlapce. Podle Vokurkové polovina rodičů díky prenatální diagnostice ví, že se jim takto postižené dítě narodí. Specialisté se proto podle ní snaží školit gynekology, aby vadu ještě před narozením odhalili u většího podílu dětí. "Je pro rodiče špatně, když to neví dopředu," uvedla Vokurková.

Moderní medicína však podle ní naopak umožňuje mít dítě beze strachu i těm rodičům, kteří například jednoho potomka s rozštěpovou vadou mají. Vokurková mluvila o případu novorozeného děvčátka, které operovala pátý den po narození. "Dnes je jí 14 dnů, vytáhli jsme stehy a je to v podstatě zdravá holčička," uvedla.

Rozštěpy mohou postihnout horní ret, horní patro nebo měkké tkáně v zadní části úst. Děti s těmito defekty mají problémy s kousáním, žvýkáním a mluvením. Trpí často ušními infekcemi, které mohou vést až ke ztrátě sluchu. Nezřídka se vyskytují i problémy se zuby. Potížím se lékaři snaží předcházet brzkou operací nebo sérií operací.

U pětiny dětí narozených s rozštěpem patra už vadu měli jejich rodiče, u další pětiny se objevila v širším příbuzenstvu. Dalších 60 procent takto postižených se však narodí rodičům, kteří s v příbuzenstvu s rozštěpem nikdy nesetkali. "Říkám jim, nemůžete si nic vyčítat," uvedla Vokurková.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...