130 let
Stisk rukou - ilustrační foto.

Stisk rukou - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Ruce jsou nejčastějším přenašečem infekcí. Na prstu je 12 tisíc bakterií

Zdraví
  •   16:44
PRAHA - Při potřesení rukou si lidé kromě pozdravu předávají také bakterie. Ruce jsou tak nejčastějším přenašečem infekcí. Vědci spočítali, že na jednom prstu ruky se nachází okolo 12 000 bakterií.

Důkladné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak šíření nemocí omezit. Nemytýma rukama se přenáší například chřipka nebo žloutenka, které se také říká nemoc špinavých rukou.

"Více studií potvrdilo, že správné umývání rukou a dezinfekce dokážou snížit riziko infekce prostřednictvím rukou až o 66 procent," řekl dnes novinářům primář Juraj Jakubička z Fakultní nemocnice Nitra.

Ruce bychom si měli utírat do papírových ručníků
Podle doporučení hygieniků se mají ruce mýt mýdlem pod tekoucí vodou. Ruce se nejprve zvlhčí, pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proud vody.

Silnější účinek mají mýdla antibakteriální. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou. Ruce se opláchnou pod tekoucí vodou. Řádně se osuší, nejlépe papírovými ručníky, v látkových se mohou zdržovat bakterie. Pro důslednou ochranu před infekcí radí odborníci otáčet vodovodním kohoutkem přes papírovou utěrku.

Jakubička, který zastává funkci hlavního odborníka pro pediatrii při slovenském ministerstvu zdravotnictví, radí naučit správnému postupu mytí rukou také děti. Rodiče by jim měli být vzorem, podle průzkumu si ale jen tři dospělí z deseti myjí ruce, kdy je třeba. Po kýchnutí či zakašlání si ruce neumyje 37 procent lidí. Jen 67 procent si myje ruce po použití WC, častěji si je nemyjí muži, ženy si je zase myjí špatně.

Pro mytí rukou existuje návod
Ruce se podle Jakubička mají umývat vždy, když vypadají špinavě, po kontaktu s penězi, před a po přípravě jídla, po návštěvě u nemocných, po použití toalety, po zakašlání, kýchnutí či smrkání, po kontaktu s domácími mazlíčky, po přebalování dítěte a manipulaci s nočníkem, po kontaktu s krví a jinými tělesnými tekutinami a před a po šetření ran.

Doslova zamořena bakteriemi jsou držadla nákupních vozíků, kliky a splachovače na veřejných toaletách, kliky dveří ve veřejných budovách, držadla v autobusech, tramvajích a metru, počítačové myši a klávesnice v internetových kavárnách a mobilní i pevné telefony na pracovištích.

Pro umytí rukou existuje návod, aby ani kousek kůže nezůstal neočištěn.

Nejprve se třou dlaně o sebe, pak očistí pravá dlaň levý hřbet a levá dlaň pravý hřbet, poté opět dlaň o dlaň, přičemž prsty jsou propletené. Následně zadní strany prstů se přitisknou k opačné dlani, prsty jsou uzavřené.

Rotací se čistí pravý palec v levé dlani a naopak. Nakonec rotačním třením se očistí sevřené prsty v opačné dlani.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
Témata: bakterie, infekce