Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumunsko chce bojovat proti obezitě daní z nezdravého jídla

Zdraví

  9:25
BUKUREŠŤ - Přes odpor odborné veřejnosti má rumunská vláda v úmyslu zatížit daní "nezdravé" potraviny, aby v zemi zastavila epidemii obezity. Pokud návrh zákona projde, bude Rumunsko v Evropě velkou výjimkou, napsala dnes agentura AFP. Návrhy na podobné opatření předloni padaly ve Francii, ale nesetkaly se s pochopením.

V USA bojují proti obezitě. Chtějí zpřísnit nároky na fast-foody. foto: Shutterstock

"Nemůžeme sedět se založenýma rukama, musíme Rumuny naučit správně jíst," obhajoval tento týden návrh státní tajemník v rumunském ministerstvu zdravotnictví Adrian Streinu-Cercel. Jak píše AFP, v zemi milovníků vepřového známé těžkými pokrmy to bude těžký úkol.

Pokud jde o nadváhu, řadí statistiky Rumuny na třetí místo v Evropě. Špatné stravovací návyky se v zemi v posledních letech výrazně rozšířily, zejména mezi mladými lidmi. Jestliže se nepodaří zvrátit trend v počtu obézních dětí, může se do čtyř let v Rumunsku počet lidí s nadváhou zdvojnásobit.

Rumunští dietologové vládě vyčítají, že svůj plán prosazuje bez konzultace s odborníky. Prezident rumunského Svazu potravinářského průmyslu Dragos Frumosu soudí, že příčinou špatného stravování Rumunů je nízká životní úroveň.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!