Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Různé druhy repelentů je dobré kombinovat, říká odbornice

Zdraví

  6:16
Lidé vystrašení reklamami na očkování se více bojí encefalitidy, ale zdánlivě méně nebezpečná borrelióza je zákeřnější, tvrdí Miroslava Burýšková, odbornice na diagnostiku infekčnosti klíšťat ze společnosti Protean.

LN Je letošní rok z hlediska výskytu klíšťat skutečně nadprůměrný?
Zdá se, že ano. Je to patrné třeba na zvířatech, nosí jich podstatně víc. Taky to vypadá, že jsou agresivnější, nestačí použít jeden repelent nebo obojek proti klíšťatům.

LN Jak souvisí výskyt klíšťat s počasím? Platí, že čím je tepleji, tím jich je více?
Oni potřebují hlavně vlhko a současně přiměřeně teplé počasí. Při teplotách nad pětadvacet třicet stupňů už třeba lesy vysychají, proto jich v létě bývá míň než na jaře nebo na podzim. Ideální je tedy pro ně vlhké, a přitom poměrně teplé počasí, jaké bývá obvykle v dubnu či květnu a potom zase třeba až v září.

LN Kde v přírodě natrefíme na klíšťata nejčastěji? Všichni asi známe situace, kdy jdeme například na houby, za celý den na klíště nenarazíme, potom vejdeme do maliní a „chytíme“ jich hned několik…
Přesně tak, to znamená, že se nám podaří vstoupit do nějakého hnízdiště, kde je jich velká koncentrace. Když jsme dělali sběr klíšťat pro výzkum, prošla jsem nějakým houštím a měla jsem na sobě v jednom okamžiku asi 40 klíšťat. Ale obecně se nejvíc vyskytují ve smíšených podrostech, hodně na rozhraní lesa a louky, tam, kde je tráva a listnatý porost.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak se máme před klíšťaty nejlépe chránit?
Určitě klasicky repelenty, dobré jsou i repelentní náramky, které působí na klíšťata i na komáry. Ty je dobré nosit třeba na noze, protože jsou poměrně aromatické. Dobré je kombinovat repelenty – nějaké šetrnější na kůži a potom ty silnější na oblečení.

LN Fungují i nějaké přírodní prostředky?
Například již zmíněné náramky obsahují rostlinné výtažky a esenciální oleje, třeba z levandule, u kterých je prokázána účinnost proti klíšťatům. Pro děti se používají speciální repelenty určené pro citlivou pokožku. Prodávají se také zcela přírodní prostředky pro zvířata, ty však nemají schválené použití pro lidi. Pak existují lidové odpuzovače hmyzu, jako je alpa s hřebíčkem, to jsem osobně zkoušela a minimálně na komáry to fungovalo dobře.

LN A co dělat, když klíště na těle již objevíme? Jak ho správně odstranit?
Rozhodně ho ničím nemazat a nedusit, protože když se klíště dusí, vyvrhne obsah střev do rány. Výborná je na to karta se speciálním zářezem, do kterého se klíště zahákne. Potom jedete kartou po kůži, a klíště se tak snadno vytáhne. Výhoda oproti pinzetě je, že klíště nezmáčknete. Pokud ho totiž stisknete pinzetou, opět vymačkáváte jeho obsah do rány. Malá klíšťata, která se v zářezu karty nezachytí, je lepší vzít do navlhčené vatičky a vyviklat.

LN Někdy se při odstraňování přesto stane, že klíště přetrhneme. Je to problém?
Pokud by bylo už hodně přisáté, přetrhlo se a v ráně zůstala kusadla, není potřeba panikařit. V případě, že k přetržení došlo těsně u pokožky, ze samotných kusadel už žádná nákaza nehrozí. Proto je lepší nechat je v kůži, tělo si s nimi poradí jako třeba s třískou. Jen je dobré ránu vydezinfikovat.

LN Stoupá riziko nákazy s dobou, po kterou máme klíště v kůži?
Samozřejmě je dobré se prohlížet hned po příchodu domů, abychom klíště vytáhli co nejdříve. Několikrát jsem ale četla, že nákaza hrozí až po 24 hodinách, což je totální nesmysl. U klíšťové encefalitidy k ní může dojít hned po přisátí a u borreliózy jsou případy, kdy k nákaze došlo již po čtyřech hodinách. Při kratším přisátí je samozřejmě riziko nižší, ale nemůžete spoléhat na to, že k nákaze nedojde.

LN Jaké je procento nakažených klíšťat, pokud se to dá vyčíslit?
Bývá to každoročně zhruba stejné, u klíšťové encefalitidy to je kolem tří procent a u borreliózy kolem patnácti procent.

LN To není zrovna málo…
Není, zvlášť těch borrelióz je hodně. Lidé se přitom většinou více bojí encefalitidy, protože jsou vystrašeni reklamami na očkování, ale borreliózy jsou zákeřnější. Pokud se na pokožce neudělá flek typický pro její rané stadium, a nemoc tudíž není diagnostikována, může postoupit do dalšího stadia a léčí se potom obtížněji. Když přijdete s podezřením na borreliozu nakažené klíště hned, stačí jedna dávka antibiotik na pět dní a máte jistotu, že se nemoc nerozvine. Jediné, co riskujete, je, že budete brát ta antibiotika možná zbytečně. Druhá možnost je čekat na protilátky v krvi, ty se udělají nejdříve za měsíc a léčba je potom na tři týdny, a ještě nemusí zabrat napoprvé, takže zátěž pro organismus je mnohem větší.

LN Má cenu si podezřelé klíště po vytažení schovat? Je možné ho poslat někam třeba na testy?
Ano, to je možné, děláme to třeba i v naší laboratoři, klíšťata nám posílají lidé z celé republiky. Je ovšem dobré poslat klíště co nejdříve, aby bylo možné případná preventivní opatření udělat co nejdříve, tam jde o čas.

Autor: