Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na hyperaktivitu u prvňáků. Tresty a zákazy nic neřeší

Škola (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Se začátkem školního roku mohou někteří prvňáčci začít víc zlobit, může to značit poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Tresty v takovém případě nepomohou, pomoci může až lékař a rozdělení úkolů na menší části, říká neurolog a přednosta pražské Polikliniky na Národní Jan Stránský.

"Nejsilněji se příznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou projevují právě s nástupem do základní školy. Zde jsou totiž děti poprvé vystaveny určitému pevnému řádu, kterému se však nedokážou - především v oblasti udržení pozornosti - přizpůsobit a nerušit tak ostatní spolužáky," vysvětluje Stránský.

Rodiče ale zpravidla nepoznají, kdy už chování jejich potomka překročilo hranice běžného zlobení. Varovat by je měl fakt, že dítě zlobí víc než ostatní spolužáci a na nezvladatelné chování dítěte je upozorňují i učitelky. Čas svěřit se odborníkům podle neurologa nastává ve chvíli, kdy rodiče pozorují zhoršené chování svého dítěte déle než půl roku a bojí se jej nechat chvíli bez dozoru, aby něco nevyvedlo.

Důležitý je pevný denní řád

Zákazy, poznámky ve škole a další tresty přitom nic neřeší. Porucha pozornosti s hyperaktivitou, takzvaná ADHD (z anglického názvu Attention Deficit Hyperactivity Disorder), je neurobiologická porucha, která se stanovuje psychiatrickým vyšetřením.

"U dětí s ADHD je nejdůležitější, aby žily v pevném denním řádu. Úkoly a aktivity je třeba rozdělit do kratších a menších částí s dostatkem pohybu. Úspěchy by měly být motivovány přiměřenými, ale jasnými odměnami," radí Stránský. Pokud změna přístupu nezabírá, může lékař předepsat dítěti prášky na uklidnění.

Problémy při nástupu do školy či školky ale ve většině případů nesouvisejí s nějakou poruchou, děti jsou třeba jen vystresované a déle jim trvá zapadnout do kolektivu. Například na webu jdemedoskoly.cz, který provozuje společnost Scio, proto najdou rodiče řadu tipů, jak nástup do školy dětem co nejvíc zpříjemnit.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...