25. listopadu 2015 13:40 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

S pumpou na ztuhlé svaly. Lékaři mají novou metodu jak bojovat proti obrně

Dětská obrna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětská obrna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Počet pacientů s dětskou mozkovou obrnou se v posledních letech nijak dramaticky nemění. Přibývají však nové metody, které jim mohou usnadnit život.

V některých případech bývá velmi obtížné stanovit správnou diagnózu včas. Už proto, že nemoc potřebuje určitou dobu k tomu, aby se rozvinula. Jen málokterá chorobapřitom má tak různorodé projevy jako dětská mozková obrna. Zatímco jednomu způsobí jen drobné problémy s chůzí, u jiného může vážně ohrozit pohybový i mentální vývoj. Společné mají tito pacienti pouze to, že u nich došlo v raném věku k poškození centrálního nervového systému.

Novorozenec s poškozeným mozkem se tak zpočátku nechová ve srovnání se svými vrstevníky nijak nápadně. Projevy nemoci začnou být patrné až ve chvíli, kdy jeho mozkové struktury dozrají. Obvykle je odhalí pediatr při některé z pravidelných preventivních prohlídek a rodičům doporučí návštěvu dětského neurologa. Ten pak stanoví nejen diagnózu, ale snaží se i odhalit příčinu onemocnění.

Většina těchto dětí trpí spasticitou, neboli nadměrným svalovým napětím. „U dětských pacientů s obzvlášť závažným postižením jsme začali nedávno používat také baklofenové pumpy,“ říká neurolog Jan Hálek z Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. „S pomocí této pumpy můžeme podávat léčivou látku baklofen, která dokáže ovlivnit svalové napětí, přímo do té části centrální nervové soustavy, kam potřebujeme.“

Ve středeční příloha Medicína a věda se také dočtete:

- Chystá se výroba umělého masa

Ivana Matyášová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!