Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
8. dubna 2017 6:39 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Se získáním odškodnění pomáhají právníci, říká advokátka

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Když jste přesvědčeni o tom, že vás ve zdravotnickém zařízení poškodili, máte možnost se bránit. Budete ale potřebovat právní pomoc, shrnuje Ivana Devodier Ledvoňová, jednatelka pražské právní kanceláře 1. zdravotní, která se věnuje oblasti zdravotnického práva.

LN S jakými případy poškození pacientů se setkáváte?
Setkáváme se s širokou škálou případů od perforace jícnu, nesprávné aplikace léčiv s následky odumření tkáně na těle poškozeného přes zanechání operačního nástroje v těle pacienta až po nevydařené porody. Obzvláště nezvládnuté porody představují nejvážnější následky újmy na zdraví, kdy dítě může být doživotně ochrnuté, což má dopady i na život celé rodiny.

LN Co může udělat člověk, který je přesvědčen, že jej nebo jeho blízkého ve zdravotnickém zařízení poškodili?
Může se obrátit na vedení nemocnice, kam zašle stížnost a požádá o kompenzaci újmy. Naše zkušenosti však ukazují, že nemocnice své pochybení popírá nebo bagatelizuje a k finančnímu odškodnění touto cestou dochází velice zřídka. Další možností je podání trestního oznámení na Policii ČR. Policie provádí šetření, zda došlo k trestnému činu. Jako nejrychlejší a nejúčinnější postup se jeví předání záležitosti specializovaným advokátům, kteří poškozeného pacienta budou při vymáhání nároků zastupovat. Obecně bych pacientům, kteří mají podezření na zanedbání lékařské péče či na pochybení lékaře, doporučila co nejrychleji se spojit se zkušenými odborníky na odškodňování medicínských sporů a začít jednat co nejrychleji.

LN Co se bude dít, když člověk kontaktuje právníka?
Pro prvotní analýzu je určitě potřebná kompletní zdravotní dokumentace, která s případnou újmou souvisí. My se snažíme klientům se získáním dokumentace pomoci, pokud nejsou schopni si ji zajistit sami. Zdravotní dokumentaci konzultujeme s naším spolupracujícím znalcem z daného lékařského oboru. Na základě výsledku prvotní analýzy se pacient rozhoduje o dalším postupu.

LN Jak se posuzuje, zda je viníkem skutečně zdravotnické zařízení?
Poškození pacienta se prokazuje znaleckým posudkem, který vypracuje na žádost advokáta (nebo samotného pacienta) soudní znalec z příslušného lékařského oboru. Znalec musí jasně stanovit a určit postup non legeartis (tedy takový, který neodpovídá schváleným postupům) a příčinnou souvislost mezi pochybením lékaře či zdravotnického zařízení a zdravotním stavem a újmou poškozeného. Tady je důležitá spolupráce zastupujícího advokáta a znalce, protože advokát ke znaleckému posudku vypracovává podpůrnou právní argumentaci, kterou dokresluje dopad újmy na život poškozeného pacienta ve všech rovinách.

LN Jaká bývá reakce zdravotnických zařízení, když si pacient stěžuje a žádá řešení své situace?
Formálně se zdravotnická zařízení stížnostmi pacientů obvykle zabývají, ale poměrně často s negativním výsledkem pro pacienta. Podle našich zkušeností je základem pro poškozeného pacienta zajistit si kvalifikované posouzení svého případu třetí, nezávislou osobou (soudním znalcem), aby se prokázalo pochybení zdravotnického zařízení. My se s klienty snažíme vždy jít cestou mimosoudního vyrovnání a dohody se zdravotnickým zařízením. Bohužel, bez odborného právního zastoupení, jehož součástí je i zajištění znaleckého posudku, je pozice pacienta vůči zdravotnickému zařízení podstatně slabší. Větší část sporů však mimosoudně odškodněna není a pacient se musí domáhat svých práv v soudním řízení.

LN Kolik pacient zaplatí za právní zastupování?
Záleží na postupu každého právníka a kanceláře. Podle našich informací se ceny za prvotní analýzu mohou pohybovat v průměru od 1000 do 5000 korun. U nás za tuto analýzu klient neplatí. Výše odměny se posuzuje v návaznosti na složitost případu, obecně v rovině 5 až 20 procent z vymožené částky. Někteří právníci si zvolili variantu, že si klient část, především nákladné znalecké posudky, musí hradit sám. Jako nevýhodná varianta pro poškozené se jeví zastupování v hodinové sazbě advokáta, kdy klient předem neví, zda spor bude úspěšný, a přesto musí právníkovi vyplatit nemalé finanční prostředky.

LN V jaké výši se pohybují případná odškodnění poškozených pacientů?
Nový občanský zákoník obecně zvýšil odškodnění újmy na zdraví a okruh náhrad je široký. Poškozeným může připadat, že výše odškodnění se v každém případě výrazně liší, zvlášť když se v médiích objeví informace o odškodnění v řádu milionů korun – ta jsou však zcela výjimečná. Podstatnou výši celkového odškodnění tvoří náhrada ztráty na výdělku, která je ovlivněna předchozími příjmy poškozeného. Jinou výši odškodnění obdrží poškozený, který měl průměrný příjem deset tisíc měsíčně, a jinou částku ten, který vydělával několikanásobně víc. Pro klienty také vymáháme odškodnění za vytrpěnou bolest, ztížené společenské uplatnění (trvalé zdravotní následky), další nemajetkovou újmu, kdy dojde k zásahu do ochrany osobnosti pacienta, náhradu ztráty výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu ztráty výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. rentu) a podobně.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.