25. dubna 2016 14:55 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Sen o dokonalých prsou. Časopis radí teenagerkám, jak se ‚vylepšit‘

Šéfredaktorka text komentovala se slovy: „Míváme i horší články, můžeme si psát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktorka text komentovala se slovy: „Míváme i horší články, můžeme si psát... | foto: Reprofoto

PRAHA „Když jsou příliš malá, kluci tě přehlížejí, když moc velká, pro změnu se za ně stydíš a schováváš je pod vytahaná trika a mikiny...“ Těmito slovy začíná reportáž z plastické chirurgie v časopisu Top dívky, který je určen pro teenagerky.

Text, který vyšel v dubnovém čísle jako reportáž, se podobá spíše reklamě na plastickou chirurgii MEDICOM Clinic, která autorům článku poskytla přístup na sál, kde plastika poprsí probíhá. Ke článku jsou připojeny dva boxy s podrobnými informacemi o této klinice a fotky prostor této kliniky.

Šéfredaktorka časopisu Venuše Baxová ale odmítá, že se jedná o propagaci kliniky. „Není to žádná reklama, je to normální článek,“ sdělila stručně.

„Buď přijmeš fakt, že každá holka je jiná, prostě originál, a dál se tím nebudeš trápit, anebo se rozhodneš, že takhle tedy ne a začneš snít o plastické operaci prsou, která tě někdy v budoucnu tvého komplexu z prsou natuty zbaví,“ píše se v reportáži.

Sen o dokonalých prsou

Někteří odborníci ale upozorňují na problematičnost takové prezentace plastické operace.

„Myslím si, že zveřejňovat takovou reportáž v časopise pro dospívající není vhodné. Mladí lidé v tomto věku jsou náchylní k tomu nechat se ovlivnit názory druhých, články v časopise, spolužáky, učiteli, a takový zjednodušující text je může navést k názoru, že mít plastickou operaci je dobré a naprosto normální,“ vyjádřila se k úryvku pro Lidovky.cz klinická psycholožka Tereza Hellerová.

„Podmínkou k vykonání plastické operace je tvůj ukončený tělesný vývoj. Tenhle požadavek sice mohou splňovat i dívky mladší 18 let, ale u těch je k provedení zákroku nutný písemný souhlas rodičů. Pokud jsou vaši pro a máš to od nich schválené, můžeš si už na klinice zamluvit termín operace,“ radí autoři článku.

„Když jsou příliš malá, kluci tě přehlížejí, když moc velká, pro změnu se za ně...
Šéfredaktorka časopisu Venuše Baxová ale odmítá, že se jedná o propagaci...


Podle psycholožky je sice pravda, že okolo 18 roku by měl být fyziologický vývoj dívek ukončen, to ještě ale neznamená, že člověk je vyzrálý i po psychologické stránce.

„V období dospívání se identita mladého člověka teprve utváří a její součástí by v budoucnu mělo být i přijetí vlastního těla se vším všudy. Pokud by měla žena takovým zákrokem projít, mělo by to být v době, kdy bude vyspělá nejen po stránce fyzické, ale hlavně psychické a to v dnešní době může být taky až kolem třicátého roku.“ uvedla Hellerová.

„Míváme i horší články...“

Šéfredaktorka text komentovala se slovy: „Míváme i horší články, můžeme si psát co chceme, protože je svoboda tisku a vždycky, když něco píšeme, je tam pro a proti, ve článku je napsané, od kolika let lze zákrok podstoupit, že je potřeba svolení rodičů a tak dále, v takových článcích budeme pokračovat, naše čtenářky to zajímá,“ odůvodnila vybrané téma.

Dokonalá prsa za bolest stojí

Podle žen, které operaci podstoupily, je také sporný popis bolesti, která se zákrokem souvisí. „Nebudeme si nic nalhávat, několik dní po operaci se jí v místě zákroku prostě nevyhneš. Ale vzhledem k tomu, jak se ti díky tomu změní tělo a ty budeš určitě konečně šťastná a spokojená, se to rozhodně dá vydržet,“ zlehčují bolest po operaci autorky článku.

Žena, jež si plastickou úpravou prsů prošla, ale nepřeje si, aby její jméno bylo uveřejněno, měla po zákroku jiné pocity.

„Bolest byla silná, v podpaží jsem měla napíchnuté dlouhé hadičky - dreny, které zabraňovaly tomu, aby se mi vytvořila krevní sraženina, nemohla jsem se ani pohnout,” popisovala své utrpení.

„Záleží na člověku a typu zákroku. Každý bolest snáší jinak, jedna známá neměla po plastice vůbec problémy, té ale do těla nezaváděli dreny. Jiná zase měla pocit, že ji na prsou praskne kůže, nemohla ani pořádně dýchat,” podotkla.

Za příklad dávají autoři časopisu nejrůznější celebrity, které plastiku prsu podstoupily. Mezi nimi je například zmíněna i hvězda Jennifer Lopez, u její fotografie je text: „Jennifer na sobě pořád maká a vypadá naprosto úchvatně. Ale prsa jí prostě k dokonalosti chyběla. Tak se svěřila do rukou šikovných chirurgů a svůj vzhled dotáhla k naprosté dokonalosti.“