23. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Senioři by neměli moc pít, alkohol jim více škodí

Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | foto: Shutterstock

Britští zdravotníci navrhují drasticky snížit bezpečnou hranici alkoholu pro seniory. Dle sdružení britských psychiatrů je v seniorské kategorii mnoho skrytých alkoholiků a tělo starších lidí alkohol nedokáže odbourávat tak jako mladší organismus.

Královská psychiatrická akademie uvádí ve zprávě, z níž citoval server BBC, že lidé nad 65 let by denně neměli vypít více než čtyři deci piva nebo malou sklenku vína.

Problém není jenom pomalejší odbourávání alkoholu, ale také škodlivost kombinace alkoholu s léky, jež mnozí senioři užívají.

Experti upozorňují, že přijatelných 14 jednotek alkoholu (necelé čtyři litry piva) týdně pro ženy a 21 jednotek (šest litrů piva) pro muže jsou doporučitelné jedině pro mladší věkové skupiny dospělých.

Neviditelní alkoholici
Britští psychiatři tvrdí, že mezi seniory přibývá pijáků, a hovoří o nich jako o "neviditelných alkoholicích". Třetina z těch, kdo holdují alkoholu, s tím prý začala až ve stáří pod vlivem nezvládnutých nových životních okolností. Nedokážou se vypořádat s odchodem do důchodu, se ztrátou blízké osoby, s pocitem nudy nebo osamocení a s depresí. Na rozdíl od mladších alkoholiků tito lidé popíjejí doma a nikdo o jejich závislosti dlouho neví.

Léky (ilustrační foto)
Problém je o to nebezpečnější, že mnozí ze seniorů alkohol konzumují bez ohledu na léky, které berou.

Akademici ve své zprávě vyzvali vládu, aby vypracovala pro seniory samostatný pokyn o doporučené dávce alkoholu a jasně v něm vyznačila horní bezpečnou hranici konzumace. Tou jsou prý 1,5 jednotky alkoholu (asi čtyři decilitry piva) denně nebo 11 jednotek (tři litry piva) týdně. Dále chtějí, aby obvodní lékaři každého seniora testovali na závislost na alkoholu.

"Panuje přesvědčení, že alkoholismus a závislost na drogách je mezi staršími lidmi vzácností, ale to není pravda. Neví se o tom a lékaři často známky přehlédnou," sdělila profesorka psychiatrie specializovaná na závislost Ilana Cromeová, která vedla tým, jenž zprávu vypracoval.

ČTK, Lidovky.cz