2. května 2015 6:18 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Spojené státy vymýtily jako první zarděnky

Očkování má své zastánce i odpůrce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování má své zastánce i odpůrce. | foto: Shutterstock

NEW YORK Severní a Jižní Amerika jsou prvními regiony světa, které vymýtily zarděnky. Podle agentury AP oznámili představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO). Nynější případy zarděnek, které jsou zde zaznamenávány, byly na americký kontinent zavlečeny z jiných částí světa.

Zarděnky neboli rubeola jsou virové infekční onemocnění, které se projevuje vyrážkou a zduřelými uzlinami. Průběh nemoci je většinou mírný, v případě nakažení těhotné ženy ale virus může poškodit plod či vyvolat potrat.

Zarděnky jsou po neštovicích a dětské obrně v pořadí třetí infekční chorobou, kterou se podařilo z Jižní a Severní Ameriky vytlačit. Ve Spojených státech byly zarděnky prohlášeny za zlikvidované v roce 2004.

Očkování

Případy zarděnek v České republice jsou díky očkování velmi vzácné. Státní zdravotní ústav v bilanci pro roky 2005 až 2009 uvedl roční výskyt jednoho nakaženého na milion obyvatel. Jako prevence se v Česku podává MMR vakcína, která je vedle zarděnek zaměřena ještě na spalničky a příušnice. První dávka se podává po patnáctém měsíci věku dítěte, po zhruba půl roce se provádí přeočkování.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)