24. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Sezona klíšťat je tu: kdy očkovat a jak se chránit?

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

Očkovat proti klíšťovému zánětu mozku se dá i v teplých měsících roku, kdy jsou klíšťata aktivní, tvrdí výrobci. Někteří lékaři s nimi souhlasí, jiní jsou proti.

Pediatr Milan Kudyn si myslí, že očkovat se má jen v zimě, protože mezi první a druhou dávkou, kdy ještě nenastoupí ochrana, člověk může klíště mít. U dětí je podle něj problém držet je dva týdny doma, aby se s klíštětem nesetkaly.

Očkování proti klíšťovému zánětu v sezoně radí pediatr Petr Žáček. "Obavy ze zhoršení nemoci v případě, že se klíště přisaje po podání první dávky, se nepotvrdily. Proto není žádné sezonní omezení," tvrdí.

Z dat Státního zdravotního ústavu za roky 1993 až 2010 vyplývá, že

Sezona klíšťat

Aktivita klíšťat je letos trvale vysoká, opakovaně dosahuje nejvyšších stupňů devět a deset, kdy je na vycházkách do přírody repelent nezbytný, nemá se vstupovat do listnatých a smíšených lesů mimo zpevněné cesty a je nutno kůži pravidelně kontrolovat a případné klíště hned vytáhnout.

nejvíc případů klíšťové encefalitidy je v červenci, vysoký počet je v červnu a srpnu. Zvýšená nemocnost přetrvává až do září.

V Plzeňském kraji aktuálně stoupl počet nemocných klíšťovým zánětem mozku oproti stejnému období loňska na trojnásobek, v Olomouckém kraji na pětinásobek. Sami odborníci ale nevidí situaci dramaticky, celková čísla podle nich mohou být nakonec stejná jako loni.

Klíště - ilustrační foto

Jezte vitamín B
Vysokou aktivitu klíšťat odborníci čekali vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám pro vývoj těchto parazitů. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu je dnes aktivita klíšťat na stupni pět, od pátku do neděle stoupne na šestku. Riziko je středně velké, doporučen je repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin.

Kudyn radí děti na výlety do přírody chránit, ponožky a oblečení by měly mít postříkané repelentem. Osvědčil se i vitamínu B, mění pot tak, že klíštěti smrdí. Po vycházce je nutno prohlédnout tělo a klíšťata vyjmout.

Kdy tedy očkovat?
Se stupněm aktivity klíšťat stoupá riziko nákazy klíšťovým zánětem mozku nebo lymskou boreliózou, proti které očkování není. Počty nakažených klíšťat se zjišťují praporkováním, kdy hygienici procházejí s pruhy světlé látky loukami a nachytaná klíšťata vyšetřují.

Infografika - mapka výskytu borreliózy

V českých podmínkách jsou klíšťata aktivní od dubna do října, za sněhu a mrazu je riziko nulové. V té době je podle Kudyna nejvhodnější děti očkovat. Současné očkovací látky jsou podle výrobců i pro děti od jednoho roku věku. Podle Kudyna je lépe počkat do tří let, protože v prvních letech života dostávají děti řadu důležitějších očkování.

"Rodičům to vysvětluji, a když na vakcinaci trvají, posílám je do očkovacího centra," řekl Kudyn.

Ve standardním schématu očkování je druhá dávka jeden až tři měsíce po první, třetí za pět až 12 měsíců nebo devět až 12 měsíců, záleží na typu vakcíny. Ochrana nastupuje do 14 dní po první dávce, přetrvává tři roky po kompletním očkování, podle některých studií i osm až deset let. Cena dávky je mezi 400 až 500 korunami podle typu a formy vakcíny.