Formy nemoci odolné vůči běžně podávaným lékům se vyvinuly jako reakce na špatné užívání nebo nevhodné podávání léků, vysvětlila organizace se sídlem v Paříži. Problémem je přitom nedostatek kvalitních léků proti novým formám tuberkulózy bez vedlejších účinků.
Tuberkulóza
|
Léčba rezistentních forem nemoci běžně užívanými léky, které jsou více než 50 let staré, trvá dva roky. Tyto léky mají vážné vedlejší účinky, jako je nechutenství, dramatický úbytek váhy, hluchota a vážné psychózy vedoucí často k sebevraždě. Přitom odolnost bakterií vůči těmto zastaralým lékům neustále narůstá.
Každý rok se podle Lékařů bez hranic na světě tuberkulózou nově nakazí okolo devíti milionů lidí, z toho okolo 500.000 je rezistentních případů. Kolem 1,7 milionu lidí v důsledku tuberkulózy ročně zemře, upřesnilo ČTK pražské středisko organizace.
Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek loni v prosinci ujistil, že v Česku není situace nijak dramatická. "ČR patří mezi země s nejnižším výskytem TBC na světě, loni bylo hlášeno 611 nových onemocnění, to je 5,8 případu na 100.000 obyvatel. Nejčastěji onemocní lidé nad 75 let, jen pět onemocnění bylo u dětí do 14 let," řekl tehdy Kolek.