23. března 2014 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Šíří se nová forma tuberkulózy, je odolná vůči lékům, varují lékaři

Tuberkolóza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuberkolóza | foto: Lidovky.cz

PAŘÍŽ Ve světě prudce stoupá počet případů tuberkulózy, která je odolná vůči běžně podávaným lékům a přenáší se z člověka na člověka. Upozornila na to mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (RSF) u příležitosti pondělního Světového dne tuberkulózy.

Formy nemoci odolné vůči běžně podávaným lékům se vyvinuly jako reakce na špatné užívání nebo nevhodné podávání léků, vysvětlila organizace se sídlem v Paříži. Problémem je přitom nedostatek kvalitních léků proti novým formám tuberkulózy bez vedlejších účinků.

Tuberkulóza

  • TBC se šíří kapénkami, nemocného trápí kašel, s rozvojem nemoci vykašlává hleny s krví, je dušný, má zvýšenou teploty a noční poty.
  • Může mít zvětšené uzliny, změny na kůži, neurologické problémy.
  • Asi 15 procent případů TBC zasahuje jiné orgány než plíce.

Léčba rezistentních forem nemoci běžně užívanými léky, které jsou více než 50 let staré, trvá dva roky. Tyto léky mají vážné vedlejší účinky, jako je nechutenství, dramatický úbytek váhy, hluchota a vážné psychózy vedoucí často k sebevraždě. Přitom odolnost bakterií vůči těmto zastaralým lékům neustále narůstá.

Každý rok se podle Lékařů bez hranic na světě tuberkulózou nově nakazí okolo devíti milionů lidí, z toho okolo 500.000 je rezistentních případů. Kolem 1,7 milionu lidí v důsledku tuberkulózy ročně zemře, upřesnilo ČTK pražské středisko organizace.

Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek loni v prosinci ujistil, že v Česku není situace nijak dramatická. "ČR patří mezi země s nejnižším výskytem TBC na světě, loni bylo hlášeno 611 nových onemocnění, to je 5,8 případu na 100.000 obyvatel. Nejčastěji onemocní lidé nad 75 let, jen pět onemocnění bylo u dětí do 14 let," řekl tehdy Kolek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!