Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Škodlivost zubních past? Odborníci se nemohou shodnout na parabenech a barvivech

Zdraví

  6:00
PRAHA - O škodlivosti éček a jiných složek v potravinách se často mluví a lidé se je na obalech naučili hlídat. Kosmetika však také obsahuje velké množství rozporuplných látek, o jejichž dopadu na lidské zdraví se nemohou shodnout ani odborníci. Patří mezi ně parabeny, umělá barviva nebo například i fluorid – všechny tyto složky lze najít v klasických zubních pastách.

Ilustrační foto: Ústní hygiena. foto: Shutterstock

„Obdobně jako u ostatních kosmetických prostředků se mezi nejrizikovější přísady řadí konzervanty, neboť většina z nich je zjevně jedovatých. Proto vykazují mnohé z nich nepříznivé účinky. V zubních pastách můžete nalézt rizikové parabeny i další nebezpečné konzervanty, mezi něž patří hlavně syntetické halogen organické sloučeniny,“ říká autor knihy Tajemství kosmetiky a vystudovaný chemik Vít Syrový.

Dentální onemocnění trápí většinu Čechů, říká stomatolog

Mezi rozporuplné složky zubních past patří ještě například umělé sladidlo Sodium Saccharin (sacharin sodný, názvy látek uvádíme ve formě, v jaké je píší na obaly výrobci - pozn. red.), komplexní činidlo Tetrasodium Pyrophosphate zatěžující životní prostředí, dráždivé pěnidlo Sodium Lauryl Sulfate (může způsobovat zvýšený výskyt aftů), některá umělá barviva s označením Cl a číslem, emulgátor Poloxamer 188 (při jeho výrobě se používá karcinogenní látka), PEG a číselná kombinace značí rozpouštědla. Triclosan, antibakteriální a toxické činidlo a dříve obvyklá součást zubních past, ze složení postupně mizí.

Zubní pasta Odol Fluorid.

Komplikovaný fluor

Parabeny jsou konzervační činidla, která mohou vyvolávat alergie a ovlivňují hormonální systém. Spadá pod ně například Methylparaben, který lze najít i ve složení některých dětských past. Může způsobovat kontaktní dermatitidu.

Problém je i se samotným fluorem, který je považován za nezbytnou součást zubních past. Tělo ho potřebuje, ale nadměrný příjem přináší zdravotní důsledky. Samotní výrobci z tohoto důvodu upozorňují na nadměrné polykání pasty. Fluorid sodný je látka ovlivňující mozkovou a nervovou činnost, oslabuje ledviny.

Pasta Vademecum pro děti od 0 do 6 let.

Některé ústní vody dále obsahují chlorhexidin. „Ten nejenže ničí naši přirozenou mikroflóru, ale jeho dlouhodobé užívání může způsobit i rezistenci patogenních bakterií,“ upozorňuje Vít Syrový.

„Je potřeba připomenout, že hlavně malé děti nemalou část užívaných zubních past polykají. Kromě toho se mnohé látky vstřebávají sliznicí, což dokázaly i vědecké studie, které to potvrdily u určitých vitaminů. Pokud se tedy sliznicí vstřebají zdraví prospěšné látky, je logické, že se takto do krve dostanou i chemické škodliviny,“ popisuje Syrový.

‚Jde o bezpečné látky‘

Se škodlivostí umělých barviv a parabenů však nesouhlasí Státní zdravotní ústav. „Tyto látky se používají desítky let, jsou bezpečné, prošly vědeckým posuzováním. Tito pseudovědci se nás pouze snaží zatáhnout do veřejné debaty. Stejně jako dTest na sebe chtějí upoutat pozornost a zvýšit svou důležitost,“ reaguje MUDr. Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu.

„Barviva v potravinách se připravují také synteticky, a to nikomu nevadí. Parabeny jsou bezpečné látky, jsou všechny testované, používají se i v potravinách,“ vysvětluje Jírová.

Pasta Elmex Sensitive Professional.

„Státní instituce přece nemohou přiznat, že oficiálně povolené ingredience by mohly libovolným způsobem uškodit. Obdobně jako u éček proto stále tvrdí, že všechny povolené a užívané chemikálie jsou naprosto v pořádku. Nicméně sami vědci ví, že tomu tak v mnoha případech není. Ke konzervaci se např. stále užívají toxické dusitany, z nichž vznikají karcinogenní nitrosaminy - to se dokonce uvádí i v NAŘÍZENÍ KOMISE EU č. 1129/2011. Avšak tato zjevná rizika se veřejnosti většinou zatajují a dělá se, že vědci mají vše pod kontrolou. Avšak stále vzrůstající četnost výskytu rakoviny dokazuje naprostý opak,“ říká Syrový.

Zubní pasta Signal white system.

Zdravé nemusí znamenat drahé

Za pasty bez fluoridu a parabenu nemusí zákazník platit nevyhnutelně horentní sumy, jako tomu u bio výrobků obecně bývá. Některé neobsahují fluorid, parabeny ani konzervanty a jejich cena je skoro srovnatelná s těmi, které jsou běžně dostupné v drogeriích.

Stejně jako v jiných odvětvích i v kosmetice se snaží někteří výrobci hlavně ušetřit. „Vedení těchto firem rozhoduje, jaké ingredience budou do svých produktů dávat. Zda užijí dražší a méně trvanlivé přírodní suroviny, nebo mnohem levnější a stabilnější chemické náhražky. Jelikož pro většinu výrobců kosmetiky jsou nejdůležitější ekonomická hlediska a prvořadý je pro ně zisk, užívají převážně synteticky připravované ingredience, jejichž zdravotní rizika jsou obecně známá,“ vysvětluje Vít Syrový.

Všudepřítomný palmový olej

V zubních pastách navíc není výjimkou palmový olej, kterému se hlavně kvůli jeho ekologickému dopadu v současné době snaží vyhnout čím dál větší počet lidí. Skrývá se pod neprůhlednými názvy, jako je Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Palm Acid, Palm Kernel Acid, Palm Oleine, Palmoleine, Palm Stearine, Palmstearine, Palmitoyl něco, Dipalmitoyl něco, Palmitate něco, Palmitic Acid, Palmityl Alcohol.

Dále jde o složky, které nemusí být stoprocentně původem z palmového oleje, ale u drtivé většiny tomu tak je. Jedná se o Sodium Stearate, Sodium Laurate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Stearic Acid, Lauric Acid, Sodium Lauryl Lactylate/Sulphate. Jejich seznam můžete najít ZDE.

Autor: