Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školák není horolezec. Jak vybrat aktovku?

Zdraví

  8:00
Začátek školního roku se blíží a s ním i nákup nové školní tašky. Nejpopulárnější jsou mezi dětmi školní batohy, z módy nevyšly ale ani aktovky, které jsou oblíbené hlavně mezi prvňáky. Důležité je i dbát na zdraví dítěte. Rodiče by se měli řídit podle věku a hmotnosti školáka.

Školák s batohem foto: Shutterstock

Obchody nabízejí certifikované školní tašky s moderním designem, anatomickou konstrukcí i bezpečnostními prvky. Školáky ovlivňují při výběru spíše populární motivy a značka. Rodiče by se měli řídit především doporučenými parametry, které respektují věk a hmotnost dítěte.

"Aktovka by měla být co nejlehčí. Dítě není horolezec. Když ke mně přijdou děti ze školy, a vidím, jak s sebou vlečou tašku, připadá mi, jako když se chystají na expedici do Himálají," řekl dětský lékař Milan Kudyn.

Školák nesmí podle něj na zádech nosit víc než 10 až 12 procent své tělesné hmotnosti. Normy doporučují maximální hmotnost 1200 gramů u aktovek pro první stupeň, 1400 gramů pro stupeň druhý.

V tašce má dítě mít jen nejnutnější věci, a to je kromě svačiny a pití penál a pouze ty sešity s knihami, které konkrétní den ve škole potřebuje. Těžší pomůcky by přitom měly být v tašce umístěny co nejblíže k páteři. Vhodné není ani přivazování sáčků s přezůvkami ke straně tašky. "Páteř a svalový korzet u dětí prvních tříd je slabý. Nejhorší variantou v pozdějším školním věku je vadné držení těla a možná skolióza. Při každém přetížení páteře a pohybového aparátu se sumují následky v pozdějším věku," vysvětluje lékař.

Tašku vybavte odrazkou
Zdravému vývoji dětské páteře pomohou pevná, anatomicky tvarovaná záda školní tašky, což nutí děti chodit zpříma. Síťovitý povrch v polstrování navíc zlepšuje odvod potu. Také popruhy by měly být vyztužené, dostatečně široké, alespoň čtyři centimetry, aby neprokluzovaly a nedřely. Na dítěti se pak musejí pořádně utáhnout, aby taška nevisela pouze na ramenou. Chybět by neměly ani reflexní prvky a fluorescenční barvy zvyšující viditelnost školáka na silnici, rodiče navíc mohou vylepšit tašku cyklistickými blikačkami.

Důležitý je i vnitřek tašky s logicky uspořádanými kapsami, jež udrží pořádek. Výhodné jsou postranní kapsy na svačinu a pití, které nevyteče mezi učebnice. Tašku obvykle doplňuje štítek na jméno a klíčenka; některé modely nabízejí i pouzdro na mobilní telefon nebo MP3 přehrávač, případně průvlek na sluchátka a pláštěnku.

Školní potřeby - ilustrační foto

Dno tašky může být vyztužené, i třeba plastové, aby nepřepadávala a nešpinila se. Chrání tak před opotřebením a promočením. "Jsou vyrobeny z nepromokavého materiálu, který se neušpiní, pokud na ně nehodíte bahno. Dají se otřít jen vlhkým hadrem, nemusí se nijak dřít ani umývat kartáčem," řekla prodavačka Jitka Havlíková z papírnictví pražského obchodního domu Kotva, které se specializuje na aktovky pro prvňáky od německého výrobce. Děvčata podle Havlíkové nejraději volí aktovky s motivy princezen či populární kočkou Hello Kitty, chlapce naopak lákají auta, obrázky s Piráty z Karibiku nebo sportovní motivy.

Výběr kvalitní certifikované tašky může zabrat i několik dnů. Rodiče by si nejprve sami měli projít několik obchodů a prodej po internetu a zvážit, kolik peněz chtějí investovat. Pořídit se dají od jednoho tisíce korun, ceny těch nejdražších šplhají až do tří tisíc.

Autor:
Témata: Motiv, Himálaj, Karibik

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat