Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Slovensko chce zakázat kouření v nákupních centrech

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovensko hodlá zcela zakázat kouření ve všech nákupních centrech v zemi. Opatření podle úřadů postihne také restaurace a kavárny v obchodních domech, kterých se v minulosti zvýšená ochrana nekuřáků nedotkla.

"Předkládáme právní normu, jejímž cílem je úplně zakázat kouření v kavárnách a restauracích v nákupních centrech," řekla novinářům ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Zákaz se má vztahovat i na další prostory obchodních domů.

ČTĚTE TAKÉ:

S prosazením navrhovaných změn v parlamentu by kabinet premiéra Roberta Fica neměl mít problém. Ve sněmovně se jednobarevná vláda sociálních demokratů může opřít o pohodlnou většinu.

Nepomůže ani zvlášť vyhrazený prostor

Slovensko už v minulosti zpřísnilo podmínky kouření ve stravovacích zařízeních. Hosté si tak mohou zapálit cigaretu jen v případě, že podnik minimálně polovinu plochy vyhradil pro nekuřáky a stavebně ji oddělil od míst pro kuřáky.

Toto omezení se ale nevztahuje na obchodní centra, kde tak zákazníci mohou zakouřit i v kavárnách umístěných na chodbách. Podle navrhovaných pravidel to už nebudou moci dělat ani v případě, že kavárny nebo restaurace pro ně vyhradí zvláštní prostor. Změny v zákoně na ochranu nekuřáků připravuje i Česko.

V uplynulých letech přibylo v zemi pod Tatrami vícero velkých obchodních domů s mnoha prodejnami a firmami nabízejícími různé služby. Součástí nákupních center jsou také restaurace nebo kavárny. Někteří provozovatelé těchto podniků se už nechali slyšet, že úplný zákaz kouření je připraví o tržby.

Zvýšení pokuty

Na Slovensku je kouření v současnosti zakázáno například v budovách úřadů, ve školách, jakož i ve zdravotnických zařízeních s výjimkou vyhrazených prostor. Novela zákona počítá s rozšířením míst se zákazem kouření nejen na obchodní domy, ale také například na cukrárny. Zvýšit by se rovněž měly pokuty pro podnikatele, kteří nedodrží předpisy na ochranu nekuřáků.

Na Slovensku se ke kuřákům podle aktuálního průzkumu Eurobarometr řadí 23 procent populace, což je méně než průměr v EU. "Stále více přibývá (na Slovensku) dětí, které podléhají tomuto zlozvyku. Kouří 40 000 žáků do 15 let, jen třetina žáků kouřit nezkusila," řekla Zvolenská. Dodala, že úřady se v boji proti kouření, ale i proti nadměrnému pití alkoholu chtějí zaměřit právě na mladší generaci.

Slovensko v uplynulé době opakovaně zvyšovalo spotřební daň na tabák a tabákové výrobky. Stát z této daně loni zinkasoval více než 623 milionů eur (15,8 miliardy korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!