Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slunce léčí akné: pouhý mýtus

Zdraví

  14:10
Že sluneční paprsky způsobují rakovinu kůže, je obecně známé. Méně se ale ví, že dlouhodobý pobyt na slunci zhoršuje akné. Pokud na ně trpíte, ultrafialovým paprskům se raději nevystavujte, a to raději ani v soláriích.

Dlouhodobý pobyt na slunci zhoršuje akné. foto: Shutterstock

To, že sluneční paprsky působí na akné léčivě, je podle dermatologů jen mýtus. Podle Veroniky Klézlové z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se sice po opalování zlepší akné asi třem čtvrtinám pacientů, kteří tímto kožním problémem trpí, jenže hnisavé projevy se potlačí jen přechodně.

Po určité době se akné vrací v plné síle. Kůže totiž vlivem slunečních paprsků zhrubne. "Zesílení rohové vrstvy je jedním z normálních obraných mechanismů kůže proti vlivu ultrafialového záření," říká profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

S těžkým akné na slunce raději nechoďte

lehčí formy akné sluneční paprsky jen zamaskují pigmentací

u těžších forem dochází kvůli zesílení rohové vrstvy kůže po slunění k uzavření vývodů mazových žláz a k následnému zanícení, které může být dokonce intenzivnější než předtím

dlouhodobý pobyt na slunci může u starších lidí, kteří akné v mládí trpěli, tento problém opět "probudit", tomuto jevu se říká Mallorca akné


Zánětlivá místa více pigmentují
Zesílení rohové vrstvy kůže má za následek uzavření vývodů mazových žláz. Následně se začne ve vývodu hromadit maz – a nepříjemné pupínky jsou zase na světě. A může jich být dokonce i více, než kdybyste se slunci nevystavovali.

Někteří lidé si pochvalují, že na opálené pokožce nejsou aknózní projevy tak patrné. Ke sjednocení barvy pleti ale dochází především u velmi lehkých forem onemocnění. "U více zánětlivých projevů jsou tyto pokusy často neúspěšné, protože zánětlivé projevy snadněji pigmentují a naopak se stanou více patrné," upozorňuje profesor Arenberger.

"Léčit akné na obličeji sluncem se nikdy nedoporučovalo. Dříve se jím léčilo jen akné na zádech," říká doktorka Klézlová. Ultrafialové paprsky totiž nepoškodí jen buňky, ale i bakterie, a tím působí antisepticky. Nejúčinnější jsou UVC paprsky, které vyzařují jen horská sluníčka. Tyto paprsky jsou ale nejvíce nebezpečné z hlediska rakoviny kůže. "Proto se od takové léčby dnes upouští," dodává lékařka.

"Mallorca akné" od rybníka
Dlouhodobé slunění ale může v těle sklony k akné probudit a aknózní projevy odstartovat. Sice neplatí, že by každý, kdo se opaluje, měl nutně očekávat pupínky. Ovšem lidé, kteří mají sklony k akné geneticky zakódované, jsou k podobným projevům náchylnější. To znamená, že pokud jste trpěli akné v pubertě, máte větší pravděpodobnost, že se vám objeví po slunění.

Doba, než se pupínky objeví, může být různě dlouhá – u někoho stačí pár dní, u jiného třeba měsíc. "Proces zesilování rohové vrstvy je postupný. Může vzniknout po týdnu až měsíci působení záření. Může se ještě zesílit používáním méně kvalitních opalovacích krémů, které také mohou mít komedogenní účinky, což znamená, že napomáhají ucpávání pórů. Pro takový proces existuje i odborný název Mallorca akné", vysvětluje profesor Arenberger. Nedejte se však zmýlit názvem – akné ze slunění se vám může udělat i v Čechách.