Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slunce může prodloužit život až o dva roky. Musíte se však řídit určitými pravidly

Zdraví

  6:31
ŘÍM - Podle rozsáhlé švédské studie může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitamínu D. Musíme se však řídit některými pravidly, abychom se vyhnuli kožním nádorům. Zvláště důležitá je opatrnost u dětí, píše italský deník Corriere della Sera.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Je slunění pro naše tělo dobré, nebo špatné? Podle švédské studie publikované na stránkách Journal of Internal Medicine je správná odpověď ta první. „Studie byla zahájena v roce 1990 a zahrnovala zhruba 30 000 švédských žen ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let,“ říká Giampiero Girolomoni, prezident Italské dermatologické společnosti. „Jasně prokázala, že vyhýbáme-li se slunci, neděláme dobře. Ženy, které se vystavují slunci, mají menší riziko kardiovaskulárních chorob a žijí déle, o 0,6 až 2,1 roku,“ dodává.

‚Vyhněte se hodinám s nejsilnějším zářením‘

Kůže produkuje větší množství vitamínu D a beta-endorfinů, které vyvolávají pocit radosti a uspokojení. Vylučuje navíc oxid dusičitý, který je schopen snižovat krevní tlak. Vitamín D kromě toho, že pomáhá předcházet osteoporóze, reguluje imunitní reakce, chrání před infekcemi a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. 

Druhou stranou mince je to, že přehnané slunění přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů. Jak se tedy máme zachovat? „Všechno závisí na vlastnostech kůže,“ vysvětluje Girolomoni. „Jedinci s tmavou pokožkou, kteří se na slunci nespálí, se mu mohou klidně vystavovat. Naopak jedinci se světlou pokožkou, kteří se snadno spálí, musejí být opatrnější,“ říká.

Italská dermatologická společnost k tomu vydala několik doporučení. Za prvé je třeba se vyhnout hodinám s nejsilnějším zářením (od 11 do 14 hodin) a opalovat se postupně. Tím dáváme pokožce možnost, aby se bránila záření opálením.

Používejte krémy s vyšším ochranným faktorem

Zejména u dětí musíme dbát na to, aby se nespálily, neboť to je hlavní rizikový faktor vzniku melanomu.

Používejte krémy s ochranným faktorem vyšším než 30, nejlépe 50, a nanášejte je po dvou hodinách či ještě dříve, pokud se koupete. Krému je třeba používat dostatečné množství a je třeba si uvědomit, že i ty, které slibují plnou ochranu, ve skutečnosti chrání jen částečně. 

Konečně je třeba si uvědomit, že krémy neslouží k tomu, abychom zůstávali na slunci déle, ale k tomu, abychom se lépe slunili. Vynikajícím filtrem mohou být i barevná trička.

Autor: