Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog zvyšuje riziko náhlého úmrtí. Stačí i malé znečištění, tvrdí vědci

Zdraví

  6:25
PAŘÍŽ - Znečištění ovzduší může mít podle nového výzkumu závažnější vliv na úmrtnost, než se dosud předpokládalo. Smog totiž podle vědců zvyšuje riziko náhlého úmrtí, tedy nejen riziko smrti v dlouhodobější perspektivě, a to už při relativné slabém znečištění. Napsal to deník Le Monde, který se odvolává na zprávu francouzského ústavu pro zdravotní dozor InVS.

Smog v Ostravě. foto: Lidové noviny

Koncentrace nebezpečných jemných částic, které se dostávají do ovzduší z výfukových plynů, především naftových motorů, průmyslové výroby či vytápění, mohou například vyvolat mozkovou mrtvici, infarkt, angínu pectoris či embolii. Tyto problémy se podle zprávy mohou objevit už pět dní poté, co byl člověk vystaven většímu znečištění.

Vždy, když se koncentrace mikročástic zvýší o deset mikrogramů na metr čtvereční, se riziko úmrtí zvyšuje v průměru o 0,5 procenta. Nebezpečí je podle vědců vyšší u starých a nemocných osob. Riziko je víceméně stejné jak v zimě, kdy je nejvíce smogu, tak v létě, kdy lidé zase tráví venku nejvíce času.

Znečištění vzduchu je místy nebezpečně vysoké

Norma EU pro čistotu ovzduší je maximálně 40 mikrogramů na metr krychlový, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) připouští maximální množství jen 20 mikrogramů. Přistoupením na normu WHO by se podle francouzských výzkumníků zachránily ročně životy tisíců Evropanů a předešlo velkému počtu hospitalizací. Zpráva navíc varuje, že koncentrace nebezpečných částic se může zvyšovat v důsledku oteplování klimatu.

Smog - ilustrační foto.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) v říjnu 2013 uvedla, že znečištění vzduchu je na mnoha místech Evropy včetně České republiky stále nebezpečně vysoké a má za následek předčasná úmrtí či ekonomické ztráty spojené s nižší úrodou. Emise některých škodlivých látek podle ní v Evropě v posledních desítkách let klesly, hodnoty jiných ale klesají mnohem pomaleji.

Česko patřilo tehdy podle EEA ohledně znečištění ovzduší jemnými částicemi k nejhorším zemím v EU. Ze zprávy agentury vyplývalo, že z hlediska jemných částic byla situace nejhorší v oblasti Ostravska a na severozápadě Čech.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!