Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši

Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši | foto: Shutterstock

PRAHA V letních měsících hrozí uším podle lékaře ORL Jana Pasky řada nebezpečí. Na slunci se ušní boltce snadno spálí, protože lidé na ně při nanášení krému zapomínají. Sluch ohrožuje i voda, která zůstala v uchu po koupání, stejně jako přetlak při potápění.

„Ve zvukovodu běžného anatomického tvaru voda po koupání nezůstává a problémy člověku nedělá. Potíže nastávají, když je zvukovod zúžen ušním mazem, nebo jsou v něm kostěné výrůstky,“ popsal lékař.

Ve zdravém uchu se ušní maz neshromažďuje, posouvá se ven. Pokud je systém narušen, vzniká mazová zátka. Když pak vnikne do ucha voda, ucpe se i zbytková štěrbina a ucho zalehne. V takovém případě je nutný zásah lékaře.

Při potápění se zase ucho musí vyrovnat s přetlakem z vnějšího prostředí. Na překážku tomu může být rýma, polypy, obrna lícního nervu, kompletní zubní protéza, těžká migréna či stav po mrtvici. Potápění by proto měli provozovat jen zdraví lidé, zdravotní stav by si měli dát zkontrolovat lékařem a absolvovat také vyšetření ORL.

Proč se nepotápět?

Lidé s těžkou a střední rýmou, chronickým zánětem ucha a nosních dutin by se podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislava Maďara neměli potápět. Bezpečnější pro ně je šnorchlování v menších hloubkách s použitím brýlí a dýchací trubice.

Se sluchem mohou nastat problémy i při startu a přistávání letadla. Když letadlo klesá, vzniká přetlak z vnějšího prostředí. Pokud není Eustachova trubice schopna tento tlak vyrovnat, začne v uších bolet. Při startu, tedy při pohybu vzhůru, vznikají také tlakové rozdíly, člověk je ale většinou zvládne lépe a vnímá je jen jako zalehnutí uší.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!