Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši

Zdraví

  6:56
PRAHA - V letních měsících hrozí uším podle lékaře ORL Jana Pasky řada nebezpečí. Na slunci se ušní boltce snadno spálí, protože lidé na ně při nanášení krému zapomínají. Sluch ohrožuje i voda, která zůstala v uchu po koupání, stejně jako přetlak při potápění.

Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši foto: Shutterstock

„Ve zvukovodu běžného anatomického tvaru voda po koupání nezůstává a problémy člověku nedělá. Potíže nastávají, když je zvukovod zúžen ušním mazem, nebo jsou v něm kostěné výrůstky,“ popsal lékař.

Kůže si vytváří paměťovou stopu. Spáleniny od slunce sčítá, říká odbornice

Ve zdravém uchu se ušní maz neshromažďuje, posouvá se ven. Pokud je systém narušen, vzniká mazová zátka. Když pak vnikne do ucha voda, ucpe se i zbytková štěrbina a ucho zalehne. V takovém případě je nutný zásah lékaře.

Při potápění se zase ucho musí vyrovnat s přetlakem z vnějšího prostředí. Na překážku tomu může být rýma, polypy, obrna lícního nervu, kompletní zubní protéza, těžká migréna či stav po mrtvici. Potápění by proto měli provozovat jen zdraví lidé, zdravotní stav by si měli dát zkontrolovat lékařem a absolvovat také vyšetření ORL.

Proč se nepotápět?

Lidé s těžkou a střední rýmou, chronickým zánětem ucha a nosních dutin by se podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislava Maďara neměli potápět. Bezpečnější pro ně je šnorchlování v menších hloubkách s použitím brýlí a dýchací trubice.

Se sluchem mohou nastat problémy i při startu a přistávání letadla. Když letadlo klesá, vzniká přetlak z vnějšího prostředí. Pokud není Eustachova trubice schopna tento tlak vyrovnat, začne v uších bolet. Při startu, tedy při pohybu vzhůru, vznikají také tlakové rozdíly, člověk je ale většinou zvládne lépe a vnímá je jen jako zalehnutí uší.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...