Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spáleniny vyléčí minerálka

Zdraví

  9:27
Slunce je čím dál agresivnější a není nic ojedinělého, že se po delší expozici jeho paprskům spálíte. Abyste si nezkazili dovolenou ještě víc, měli byste vědět, jak popálená místa správně léčit.

Na slunci opatrně. Lepší než řešit spáleniny, je jim vhodnou ochranou předejít. foto: Shutterstock

I přestože ultrafialové paprsky způsobují rakovinu kůže, v touze po opálené pokožce se slunci vystavuje mnoho z nás, zejména na dovolené u moře. Kvůli nedostatečnému používání ochranných krémů a případně i kvůli užívání některých léků si ale často místo zlatavé pleti vysloužíme hlavně bolestivé spáleniny. Vyhlídka na příjemně strávenou dovolenou se mnohým vzdaluje ještě tím, že na spáleniny nanáší nejrůznější masti. Ty na ně ale v žádném případě nepatří.

"Běžné spáleniny od sluníčka jsou charakteristické klasickými příznaky zánětu – zarudnutím a zvýšenou teplotou ve tkáni. Mast jako bezvodý základ brání odpařování vody z kožního povrchu. Odpařování vody je přitom jedním z významných faktorů ochlazování pokožky. Pokud tomuto procesu zabráníme, ve tkáni se začne teplota ještě zvyšovat a kožní zánět se tím zintenzivní," říká profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Ke zvýšenému prohřívání dochází podle profesora i při používání obvazů. Lehké obvazy se proto používají jen u závažných spálenin, kdy je porušena celistvost kůže. "I zde se ale postupně od obvazu ustupuje," říká Arenberger.

Bakterie v jogurtu tlumí zánět
A jak tedy spáleniny správně léčit? Možností je několik. Místo mastí byste měli používat lehčí krémy nebo pěny, které je dobré před aplikací nechat vychladit v ledničce. Krémy totiž na rozdíl od mastí obsahují kromě tuku i vodu. V terminologii kosmetiky se ale tyto pojmy často zaměňují. Proto raději zkontrolujte, zda výrobek, který chcete na spáleniny aplikovat, vodu obsahuje.

Kromě toho můžete spáleniny léčit i vychlazeným bílým jogurtem. Některé z nich obsahují i užitečná probiotika. "Mnozí z nás znají tuto metodu z rekreačních pobytů v Bulharsku. Dlouhou dobu nad tímto postupem ohrnovali specialisté nos. Nyní se ale ukazuje, že právě bulharský přírodní jogurt obsahuje celou řadu probiotických bakterií, které mají příznivé protizánětlivé účinky," říká přední český dermatolog Petr Arenberger.

Riziko infekce nebývá velké
Pokud se vám na spálených místech začnou dělat puchýřky, je dobré dobré umět si přikládat tzv. vysýchavé obklady, například s Jarischovým roztokem. Roztok koupíte v lékárně. "Vysýchavý obklad se správně provádí tak, že se mul namočený v roztoku přiloží na postižené místo několikrát denně na dobu asi 10 minut, a poté se kůže nechá oschnout," říká profesor s tím, že obklady můžeme kombinovat s nanesením léčebné pěny nebo krému, která může v těžších případech obsahovat i kortikosteroidní přísadu. Přípravky obsahující hormony jsou ale vázány na recept od lékaře.

V případě, že nemáte možnost si speciální roztok koupit, nezoufejte. Podle profesora jsou totiž jejich alternativou i minerální vody v aerosolu. "Může se jednat například o francouzské termální vody nebo i české minerálky," říká odborník. Vysvětluje, že přítomnost solí v minerálce zlepšuje toleranci kůže. Například soli hořčíku mají i protizánětlivý efekt, a mohou proto pomáhat tlumit zánět. Koupit minerální vodu navíc nebudete mít problém ani v zahraničí. A pokud nechcete utrácet ani za ni, zvlhčujte spálené partie alespoň běžnou vodou. Při odpařování kůži ochlazuje. Dezinfekce, jsou při neporušené kůži zbytečné.

K lékaři zajděte při velkém výsevu puchýřů a tehdy, pokud máte podezření na bakteriální, virovou nebo plísňovou infekci v místě spálení. "Pokud je kůže jen červená bez porušení povrchu, nehrozí velké riziko infekcí. Pokud jsou ale na kůži puchýře, které praskají, pak tu riziko je. Mokvající plochy se obvykle pokryjí žlutozeleným povlakem a jsou bolestivé," říká Arenberger. Dodává, že k plísňovým infekcím jsou velmi náchylní lidé s cukrovkou. I když budete spálená místa léčit správně, i tak byste až do zahojení neměli chodit na slunce, a to ani po natření ochranným krémem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!