9. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Spermabanka v Brně mrazí spermie dárců už 20 let

Spermie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie | foto: Reprofoto

BRNO Spermabanka v Brně, která slaví 20 let, nabízí zmrazení spermatu nemocným mužům i široké veřejnosti. Lékaři také nechávají zamrazit sperma od dárců, v současné době jich je 56. To pak pomáhá párům, které nemohou mít děti z důvodu mužské neplodnosti nebo předpokladu vážné genetické nemoci.

Zamrazit spermie si nechávají také onkologicky nemocní pacienti, řekla vedoucí embryologie v Centru asistované reprodukce při Fakultní nemocnici Brno Jana Žáková. Podle ní je brněnská spermabanka nejstarší v zemi.

Možnostem zmrazování spermií se lékaři věnují od roku 1991, kdy začali sbírat první zkušenosti. Od roku 1993 je konzervace spermatu v Brně standardní klinickou metodou. Původním účelem bylo uchování spermií onkologicky nemocných lidí a dárcovství pro neplodné páry. Od roku 1995 do konce roku 2012 si nechalo sperma zmrazit 1011 pacientů s rakovinou, 82 z nich sperma už použilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Dárcovství se používá v programu asistované reprodukce. Pro výběr dárce spermatu jsou přísná kritéria. Muž musí být zdravý, nesmí mít genetické ani infekční choroby, musí projít testy. Jeho sperma musí být velmi kvalitní a měl by mít mimořádně pohyblivé spermie ve vysoké koncentraci. Takové sperma potom mohou lékaři použít až devětkrát. "Sperma vhodných dárců zamrazíme a použijeme ho osmkrát až devětkrát. Až má dárce devět dětí, potom ho vyřazujeme," podotkla Žáková.

Nejnovější službou, kterou spermabanka v Brně nabízí, je komerční mražení spermií za úplatu. Zejména mladí muži mohou využít možnosti odebrání spermatu a jeho uchování pro budoucí použití. Tuto službu zatím využilo zhruba 50 lidí. "Doporučujeme to zvláště těm, kterým hrozí například úraz, práce v toxickém prostředí nebo odjezd do zahraničních vojenských misí," řekla Žáková. Spermabanka v Brně může uchovat tisíce vzorků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz