Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Špinavé peníze: průměrná bankovka obsahuje 26 000 bakterií

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Pokud máte pocit, že špinavé peníze se dají najít jen na zahraničních bankovních účtech, pak se podívejte do vlastní peněženky. Ale pak si možná budete chtít rovnou umýt ruce. Téměř 60 procent Evropanů věří, že peníze jsou nejšpinavější věcí, s jakou přicházejí do kontaktu. A mají pravdu.

Peníze Evropané považují za špinavější než madla eskalátorů, tlačítka platebních terminálů a knihy v knihovně, jak vyplynulo z průzkumu, který koncem března zveřejnila firma Mastercard.

Dalších 83 procent respondentů z 15 evropských zemí je přesvědčených, že peníze přenášejí spoustu bakterií. A mají pravdu.

Nezávislé testy evropských peněz, které provedl tým vědců Oxfordské univerzity v prosinci 2012, zjistily, že průměrná bankovka obsahuje 26 000 bakterií. To je dost, aby se z toho člověku udělalo špatně - a patrně dost i na šíření nemocí.

"Vnímání Evropanů, že peníze jsou špinavé, není bezdůvodné," uvedl profesor Oxfordské univerzity Ian Thompson. "Bankovky, které jsme testovali, hostily průměrně 26 000 bakterií, což co do počtu patogenů je dostatečné na předání nákazy." Dokonce i nejnovější, a tudíž nejčistší testované bankovky, obsahovaly 2400 bakterií. "Nejšpinavější" ze všech peněz pak byly švýcarské franky a dánské koruny.

"Bakterie pocházejí od značného počtu rukou," řekl Hany Fam z Mastercardu. "Bankovky jsou dlouhodobě v oběhu, přecházejí z ruky do ruky od různých jednotlivců, a je nevyhnutelné, že se na nich hromadí choroboplodné zárodky," dodal.

ČTĚTE DÁLE:

Nejde ovšem o žádnou novinku. Už v roce 2002 zjistila studie, kterou zveřejnil časopis Southern Medical Journal, že na bankovkách jsou bakterie. Více než 80 procent tehdy otestovaných peněz bylo zamořených mikroby, které mohou být škodlivé pro osoby s oslabenou imunitou.

Jen sedm procent bankovek bez choroboplodných zárodků

Sedm procent bankovek neslo stopy bakterií, které mohou způsobit vážné nemoci včetně zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). A jen sedm procent zkoumaných bankovek bylo podle tehdejší studie bez choroboplodných zárodků.

Další studie, kterou v roce 2008 provedli vědci univerzity ve švýcarské Ženevě, zjistila, že některé viry chřipky na švýcarských bankovkách přežívají až 17 dní.

Co tedy dělat? K zabránění infekce doporučují vědci základní hygienu: Nesahat si rukama do očí, nosu a úst, a často si je mýt. Ani to ovšem nemusí zabránit nákaze. V loňském roce onemocněli tři zaměstnanci michiganského obchodu Circle K poté, co jim rukama prošly bankovky kontaminované metamfetaminovým zbytkem.

Metamfetamin přitom není jedinou drogou, která se na bankovkách dá najít. Studie provedená v roce 2009 Massachusettskou univerzitou zjistila, že až 90 procent bankovek kolujících ve Spojených státech nese stopy kokainu.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...