28. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Srbsko je prý Mekka lidí, kteří touží po změně pohlaví

Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Srbsko je po celém světě známé kvůli své neslavné roli během balkánských válek v 90. letech nebo díky skvělému tenistovi Novaku Djokovičovi. A pak také zásluhou zručných chirurgů a dalších lékařů, kteří se specializují na náročné operace vedoucí ke změně pohlaví.

Podle serveru b92.net dokonce i Chez Bono, syn - původně tedy dcera - americké popové hvězdy Cher uvažuje o tom, že by zákrok postoupil v Bělehradě.

Odbornost a péči srbských lékařů si zatím pochvalují alespoň méně známí lidé, kteří se narodili ve špatném těle. "Vyhovuje mi metoda, kterou zdejší lékaři používají pro vymodelování penisu," říká sedmadvacetiletý Gabriel z Izraele. Na šikovné srbské doktory někdejší mladou ženu, která se chce stát mužem už od tří let, upozornil krajan. Ten už sám vyzkoušel světově unikátní zákrok, kdy se potřebná tkáň odebírá ze zadní části podpaží. Gabriel i podobně natěšená dvacetiletá zatím ještě Laura, která pochází ze Sicílie, jsou ale jen dva z více než stovky cizinců, kterým už srbští lékaři pohlaví operativně změnili. "První dva pacienti přijeli v roce 2005 a dali o nás vědět na internetu," říká urolog Miroslav Djordjević, který se na tyto operace specializuje. Dosud jich v Srbsku i v dalších zemích po celém světě provedl před pět stovek.

A jak doktor Djordjević dodává, ve Spojených státech dnes mezi lidmi, kteří uvažují o změně pohlaví, už asi není nikdo, kdo by neslyšel o bělehradských specialistech. Samotná operativní změna pohlaví je přitom podle jeho slov jen poslední fází dlouhé léčby, která začíná u psychologa a pokračuje hormonální terapií; na operaci dojde až ve finále.

ČTK