18. prosince 2012 14:30 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Srílanští mniši trpí obezitou. Věřící jim dávají nezdravá jídla

Buddhistický mnich (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buddhistický mnich (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

KOLOMBO Srílanské úřady vyzvaly v těchto dnech věřící, aby v rámci tradičního poskytování jídla žebravým buddhistickým mnichům připravovali porce chudší na kalorie. Mezi náboženskými služebníky se totiž podstatně rozšířila obezita.

Podle srílanského ministerstva zdravotnictví spotřebuje jeden mnich denně v průměru jídlo v kalorické hodnotě 12 kávových lžiček cukru, což je o čtyři více než je zdrávo. Rovněž to přehánějí v konzumaci soli a oleje.

Polovina ze 40.000 mnichů působících na Srí Lance je vystavena hrozbě diabetu, přitom toto nebezpečí hrozí jen deseti procentům zbytku populace.

Stačí jedna porce rýže, ovoce a zelenina

Pokud se tedy dárci umírní a vrátí se k tradiční jedné porci dlouhozrnné rýže se třemi kusy zeleniny a dvěma kusy ovoce, mělo by se v boji proti civilizační nemoci uspět.

Buddhismus vyznává v této asijské ostrovní zemi většina z jejích 20 milionů obyvatel. Zajišťování dobrých pokrmů pro mnichy jim podle jejich přesvědčení zajišťuje štěstí v současném i budoucím životě a je zárukou bezpečí i pro jejich zemřelé příbuzné.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz