Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Stačí jeden sáček a horká voda. Do těla se mohou v čaji dostat miliardy částic mikroplastů, zjistili vědci

Zdraví

  5:00
Ottawa - Oblíbený nápoj milionů lidí po celém světě, čaj v sáčku, může představovat riziko. Některé obaly totiž mohou při vylouhování uvolnit miliardy částic mikroplastů. Podle studie kanadských vědců je množství nebezpečných částic tisícinásobně vyšší než u jakéhokoliv dříve zkoumaného nápoje.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Některé sáčky čaje při teplotě 95 stupňů Celsia při testu uvolnily více než 11 miliard částic mikroplastů a další tři miliardy menších nanoplastů. Účinky, které mají na zdraví, zatím nejsou známé. Vědci tak trvají na tom, aby se tento problém prostudoval hlouběji, upozorňuje CNN.

Čajové sáčky obsahují mikro- i nanoplasty, ukázala studie.

Během pokusů ze sáčků nejprve tým z kanadské McGillovy univerzity vyjmul obsah a poté pokračoval, jakoby šlo o běžnou přípravu čaje. Dříve už našli vědci mikroplasty v různých druzích jídla a dalších produktech, ale výzkumů, které by podobným způsobem zkoumaly nápoje, je daleko méně. Samotné sáčky mohou být z organických a rozložitelných materiálů, ale někteří výrobci používají pro jejich zapečetění polypropyleny, které patří mezi nejběžnější plasty.

Lidé snědí 50 tisíc plastových částic ročně. Voda z kohoutku jich má méně než balená

Průměrný člověk za týden zkonzumuje v průměru pět gramů plastů (ekvivalent váhy kreditní karty), vyplývá z jiné studie ze začátku tohoto roku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím není jasné, zda jsou mikroplasty, mimo jiné obsažené v kouhoutkové či balené vodě, zdraví nebezpečné. Samotná WHO však uznává, že je nutné pokračovat ve výzkumu, vědecká komunita zatím nemá dostatek informací.

„Nutně potřebujeme vědět víc o tom, jak působí mikroplasty na zdraví. Jsou totiž všude, včetně pitné vody,“ uvedla podle CNN doktorka Maria Neiraová, vedoucí oddělení veřejného zdraví a životního prostředí při WHO. Podle studie kanadských vědců se mikroplasty mimo jiné nacházejí i v zubní pastě, soli nebo rybách. 

Autor: