Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vyrobit domácí deodorant? Stačí jedlá soda, škrob a kokosový olej

Zdraví

  11:00
Pocení je pro tělo důležitý proces. Organismus se tak zbavuje nebezpečných toxinů a jiných škodlivých látek. Potlačením pocení, či ucpáním potních žláz, může dojít ve velkých vedrech k přehřátí. Na co si dávat pozor? Například na deodoranty a antiperspiranty, které obsahují sloučeniny hliníku a parabeny.

Používáním deodorantu nedochází ke vzniku rakoviny prsu, vyvracejí lékaři některé rozšířené bludy. foto: Shutterstock

Někteří vědci jsou přesvědčeni, že blokováním pocení dochází k nahromadění toxinů v blízkosti prsní žlázy a může tak dojít ke vzniku rakoviny. Ačkoli existuje více studií, které se účinkem deodorantů a antiperspirantů zabývají, výsledky se rozchází. 

„Studie závadnost deodorantů s obsahem hliníku nepotvrdily. Nicméně doporučuji jejich zančky střídat a třeba doplnit i kúrou s botolutoxinem na období, kdy se nejvice potíme,“ říká dermatoložka Eva Harapatová z kliniky Medicom Clinic.

Parabeny

Parabeny jsou skupinou chemických látek široce užívaných jako konzervační činidla v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Parabeny a jejich soli jsou využívány zejména pro jejich baktericidní a fungicidní vlastnosti, a to v šampónech, zubních pastách, kosmetických krémech, lubrikantech, opalovacích krémech. Jsou také užívány jako potravinářská aditiva. Parabeny mohou vyvolávat alergii a studie na zvířatech prokázaly estrogenní aktivitu některých z nich.

Převládá názor, že jednoznačný důkaz o podílu parabenů a sloučenin hliníku na vzniku rakoviny neexistuje. Vedle toho ale existují výzkumy, které tvrdí opak. Britská studie (University of Reading) ukázala, že parabeny byly obsaženy v prsní tkáni žen, které dlouhodobě používaly deodoranty. Deodoranty se navíc aplikují na čerstvě oholenou pleť v podpaží, což může narušit ochrannou vrstvu kůže a chemikálie tak snáze proniknou do těla a krevního řečiště. 

Antiperspirant vs. deodorant

Jaký je hlavní rozdíl mezi deodoranty a antiperspiranty? Deodoranty pouze zabraňují rozkladu potu a brání tak nepříjemnému zápachu. Antiperspiranty jsou ucpávají póry a potní žlázy, tedy zabraňují vylučování potu. Tělo tak nemůže v oblasti popaží vylučovat toxiny z těla. 

Jak si vyrobit domácí deodorant?

Výroba přírodního deodorantu, u kterého budete mít jistotu, že neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky, nezabere mnoho času. Budete potřebovat kokosový olej, kukuřičný škrob, jedlou sodu a esenciální olej, který se ale přidává pouze kvůli vůni. Než začnete s mícháním, umyjte si pečlivě ruce. Poté rozehřejte kokosový olej (5-6 lžic). V misce smíchejte škrob (1/4 hrnku) a jedlou sodu (1/4 hrnku) a pomalu přimíchejte olej. Míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne pasta. Poté můžete přidat esenciální olej. Když je pasta hotová, dejte ji do vhodné krabičky a uchovávejte v chladu. 

„Tento deodorant nebude tak účinný jako deororanty, které se prodávají, ale své uživatele si najde. Především u lidí, kteří upřednostňují přírodní kometiku,“ říká dermatoložka. 

Sloučeniny uhlíku

Hliníkové sloučeniny jsou aktivní součástí většiny antiperspirasntů a deodorantů. Na obalech se uvádí pod názvy: aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate či aluminium chloride. Sloučeniny hliníku blokují potní žlázy a póry a ucpávají je. Pronikají skrz kůži v podpaží do těla. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat