Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stáří jako nejdelší část života. Jak zmírnit jeho zdravotní problémy?

Zdraví

  9:15
PRAHA - Jako senioři bývají označováni lidé od věku 65 let, mnoho se jich dnes dožívá i osmdesáti, devadesáti či sta let. Bohužel někdy ve zdravotním stavu, který jim život znepříjemňuje a kdy potřebují pomoc svého okolí.
Stáří - ilustrační

Stáří - ilustrační foto: Archiv LN

Některé nemoci se dřív tolik nevyskytovaly a například Alzheimerova choroba trápí nejvíc právě seniory. A i když se jim občas říká civilizační, docentka Iva Holmerová, která se věnuje sociálnímu lékařství, gerontologii a lékařské etice, tvrdí, že s civilizací příliš nesouvisejí.

Vývoj počtu obyvatel ČR ve věku na 60 let.

„Snad jen tak, že jsme díky civilizaci zdravější a žijeme déle. Dožíváme se tak i neurodegenerativních onemocnění. Třeba o Alzheimerově nemoci, nejčastější příčině syndromu demence, se prakticky do 90. let minulého století nemluvilo, nyní se jedná o jeden z největších problémů,“ říká docentka Holmerová, která je i ředitelkou Gerontologického centra v Praze. Správná diagnóza ve správný čas je nesmírně důležitá pro nemocné i jejich rodinu.

Bez dlouhého váhání

„Přitom víme, že dochází ke zbytečným prodlevám,“ varuje docentka Holmerová. Člověk si sám nechce připustit své problémy s pamětí, rodina se snaží situaci maskovat, někdy ji podcení i lékaři s tím, že to „patří k věku“. „K věku ale výrazná porucha paměti nepatří. Doporučila bych všem lidem nad šedesát, aby problémy s pamětí nepodceňovali a vyhledali odborné vyšetření u lékaře, či alespoň otestování – například v rámci projektu České alzheimerovské společnosti ‚Dny paměti‘ nebo v některých lékárnách, kde jsou pracovníci zaškoleni v této problematice,“ říká Iva Holmerová.

Onemocnění probíhá po mnoho let a většinu z této doby je možné žít ještě dobrý život, byť s některými omezeními.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Kdo pomůže při péči o seniora?

* Paliativní péče dá životu s nemocí řád

* Nová součást plastů škodí plodnosti

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!