20. srpna 2016 12:02 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Starší sourozenci u porodu: silný emocionální zážitek nebo hazard s dětskou psychikou?

Těhotenství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Tatínkové chodí k porodu už vcelku běžně. V posledních letech však sílí další trend. Narození miminka by podle některých názorů měli být přítomni i starší sourozenci. Je to ale opravdu silný emocionální zážitek, který stmelí celou rodinu, nebo jen další bláznivý nápad zhýčkaných rodičů? Otázek je víc a odpovědi nejsou vždy zalité sluncem.

Známý britský kuchař Jamie Oliver a jeho manželka Jools se na Instagramu v první půli srpna pochlubili, že u porodu jejich pátého dítěte byly i dvě starší dcery. Čtrnáctiletá Poppy Honey a dvanáctiletá Daisy Boo dokonce přestřihly pupeční šňůru.

„Malý chlapeček Oliver se narodil a jsme velmi šťastní, vděční a naprosto zamilovaní a velmi pyšní na své dvě nejstarší dcery,“ napsala Jools Oliverová k fotografii zobrazující, jak krátce po porodu kojí novorozeného syna. Tato fotografie získala na sociální síti Instagram více než 16 tisíc „lajků“ a současně otevřela debatu o tom, zda patří starší sourozenci k porodu.

Pro jedny je to něco naprosto přirozeného a stvrzení skutečnosti, že rodina drží pohromadě. Pro další jde o důkaz toho, že někteří lidé už nevědí, co vymyslet. Horem dolem se rozebírala zejména rovina možného traumatu pro dítě, které uvidí svou matku v bolestech a které si do života může odnést psychické potíže nejrůznějšího druhu.

Narůstající posedlost

Ačkoli se počínání rodiny slavného šéfkuchaře může jevit jako ojedinělý výstřelek rozmarné celebrity, není to tak. Jak upozornil britský zpravodajský portál BBC News, porodní asistentky v zemi se stále častěji setkávají s požadavkem rodičů, aby u porodu jejich dalšího dítěte byli i starší sourozenci.

Se svými zážitky se svěřila napříkald dvojnásobná matka Vi viene Pettittová, jejíž čtyřletá dcera Jessica byla u porodu svého malého bratříčka Luka. „Bylo to úžasné a ona byla naprosto skvělá,“ chválila svou dcerku s tím, že „pomáhala“ u porodu a byla také první, kdo si miminko pochoval v náručí. Matka ji na přítomnost u porodu připravila tím, že jí pouštěla videa zobrazující příchod dětí na svět a také s ní mluvila o tom, co ji čeká. „Pokud by se Jessica rozhodla, že bude porodní asistentkou, vůbec by mě to nepřekvapilo,“ tvrdila hrdá matka.

V USA prý jde o „narůstající posedlost“ a na YouTube.com se dá najít celá řada videí dokumentujících tento „mimořádný zážitek“ v kruhu celé rodiny. Porodní novinka se nevyhnula ani Česku. Tříletého syna chce mít u porodu dalšího dítěte například šestatřicetiletá Monika (přála si zůstat v anonymitě, ale její celé jméno redakce zná) a její manžel ji v tomto úmyslu plně podporuje. „Jsme rodina a měli bychom držet za všech okolností pohromadě,“ hájí svůj záměr Monika, která se chystá rodit doma. „Na internetu je spousta nádherných videí, což mě jen utvrdilo v tom, že děláme správně.“ Není jediná, kdo si to myslí. České internetové stránky se během posledních tří čtyř let plní diskusemi, v nichž se tato možnost vášnivě rozebírá a kde se řada matek chlubí tím, že jejich starší děti u porodu byly.

Dvouapůlletou dceru vzala k porodu také žena podepsaná jako A. Svůj příběh zveřejnila v rámci internetového projektu Příběhy pro Ivanu, který vznikl na podporu trestně stíhané porodní asistentky Ivany Königsmarkové: „Cítím naprostý klid a jistotu, že je vše v pořádku, vím přesně, co mám dělat. Při dalším stahu mi do rukou vklouzne miminko. Naše druhá holčička. Violka. Hned krátce zapláče a předpisově zrůžoví, není třeba ji ani odsávat. Starší dcerka se přichází podívat blíž a se slovy ‚jé, miminko‘ svou malinkou sestřičku něžně pohladí po hlavičce. Je 12.40.“ U tohoto domácího porodu bylo přítomno pouze batole, které by u případných komplikací pochopitelně nedokázalo nijak zasáhnout. „Maminko, proč z tebe kape ta krev? Vysvětluji, že je to ‚stará‘ krev, že už se miminko narodilo, bříško se čistí a udělá se zase ‚nová‘ krev,“ popisuje žena následné vypuzení placenty.

„Někdy mohou děti matku příjemně rozptýlit. Odvedou pozornost od porodního bolení a porod tím do jisté míry zkrátí,“ vysvětluje Zuzana Štromerová, porodní asistentka, která hájí domácí porody, ve své knize Možnost volby. Kde mohu přivést své děťátko na svět. „Normální porod pro děti šokem není,“ tvrdí. O jejich přítomnosti by si však podle ní měla rozhodnout sama rodící žena.

Zmiňovaný porod pátého dítěte Jamieho Olivera se odehrál v London’s Portland Hospital, tedy v nemocnici. Podobnou situaci zažil i Erik Dosedla, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Košice-Šaca. „Byl jsem u porodu au hlavy ženy stály vedle manžela také dvě dcery ve věku 10 a 12 let. Chtěli být spolu a vše proběhlo dobře. Byl to pěkný zážitek,“ vzpomíná s tím, že šlo o „normální“ rodinu. „Nevidím problém v ničem, dokud mi někdo nezačne dokazovat, že ví o porodnictví víc než já,“ říká s nadsázkou. Na druhé straně jsou nemocnice, kde je omezen počet osob, které mohou rodící ženu k porodu doprovázet, aby ji nerušily a nepřekážely personálu. Kdo to bude, je vcelku lhostejné – s rodičkou může přijít nastávající tatínek, matka, sestra či třeba dula.

Vyžeňte psa, kočku a děti

Právě možnost přítomnosti starších sourozenců u porodu a okamžitého přivítání miminka všemi členy rodiny je pro některé matky silným argumentem, proč rodit doma, a ne v porodnici. Jenže porod v kruhu rodinném vůbec nemusí být pozitivní a stmelující událost, na niž budou všichni zúčastnění i po letech vzpomínat se slzou dojetí v oku. Právě naopak. Může jít o velmi traumatizující zážitek pro všechny. Ne náhodou se domácí porody v minulosti odehrávaly bez přítomnosti rušivých vlivů, tedy i dětí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!