17. prosince 2011 11:59 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Štěnice jdou méně na chlupaté lidi než na holé

Štěnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěnice | foto: Reprofoto

LONDÝN Lidi, kteří mají silně ochlupené ruce a nohy, jsou sice často terčem posměchu, oproti holým jedincům ale mají jednu výhodu: méně na ně jdou štěnice domácí. O tomto poznatku britských vědců na svých internetových stránkách informuje BBC. Chlupy podle nich štěnice zpomalují v pohybu a oběti varují, že jim hrozí píchnutí.

Výzkumu, který vedl Michael Siva-Jothy z Sheffieldské univerzity, se zúčastnilo 29 odvážných dobrovolníků. Siva-Jothy na ně nasadil vyhladovělé ploštice domácí a sledoval je, když si hledaly místo, kde by mohly dobrovolníkovi začít sát krev.

ČTĚTE TAKÉ:

Těsně před ním, než ale ploštice svoji oběť skutečně píchly, jim je z kůže sundal. Siva-Jothy zjistil, že silné, dobře viditelné chlupy i tenčí chloupky zřejmě štěnice odpuzují. Tenké chloupky přitom fungují také jako systém včasného varování oběti, které hrozí, že jí štěnice začne sát krev. "Naše poznatky ukazují, že více chlupů znamená lepší schopnost odhalit parazity," řekl Siva-Jothy.

Dodal ale, že extrémně chlupatí lidé ve výhodě být nemusí. "Pokud máte hustý kožich z dlouhých, silných chlupů, cizopasníci se v nich lépe mohou schovat, i když je cítíte," vysvětlil.

I když oholené paže a nohy vypadají lépe než ochlupené, znamená to, že lidé, kteří si je holí, se zbavují ochrany před parazity, jako jsou právě štěnice domácí. Když si oholí i ty nejjemnější chloupky, neucítí už, že se na jejich krev chystá vyhladovělý odpudivý hmyz. Toto by mohlo sloužit jako varování pro obyvatele Británie, která je prý štěnicemi domácími stále více zaplavena.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz