Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Stomatologů je dost, ale neumí využít čas

Pracují neefektivně. Proto přijímají méně pacientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracují neefektivně. Proto přijímají méně pacientů. | foto: Lidové noviny

Nemůžete sehnat zubaře? Podle nového průzkumu je jich dost. Většina z nich ale nepracuje tak efektivně jako jejich kolegové na západě.

Ačkoliv se všeobecně má za to, že stomatologů je v České republice nedostatek, nejnovější průzkum, který si nechal zpracovat portál lekari-online. cz, ukazuje něco zcela jiného. 

„Formou hloubkového dotazování jsme zjistili, že většina oslovených zubařů ve skutečnosti volné kapacity má,“ říká Pavel Hilbert z portálu lekari-online.cz.

Prozradil, že průzkum odhalil slabé místo stomatologických praxí - zubaři totiž neumí efektivně využít čas jako jejich kolegové v západoevropských zemích. Následkem toho přijímají do evidence méně pacientů. „V Česku je zajetý ještě tzv. starý model péče, kdy v ordinaci s jedním křeslem pracuje jeden lékař a jedna sestřička. Během ošetření má stomatolog mnoho prostojů a zde vzniká ona zmiňovaná neefektivita,“ vysvětluje Hilbert.

Zatímco u nás na jednoho zubaře připadá necelých 1500 pacientů, v Rakousku je to přes 2000. Lépe než my je na tom také třeba Švýcarsko, kde jeden stomatolog eviduje 1700 pacientů.
 Více pacientů zvládají zahraniční stomatologové proto, že mají k dispozici více obslužného personálu. Jeden zubař tak zaměstnává například dvě sestry a ordinaci má vybavenou dvěma křesly. Díky tomu zvládá ošetřovat dva pacienty zároveň. Prodlevy vznikají jen minimálně.

Kvůli špatné časové efektivitě stomatologů přijíždí do Česka kvůli ošetření méně cizinců než do východoevropských zemí. „Je to dáno také tím, že na rozdíl od okolních zemí, u nás není stomatologická turistika systematicky podporována na úrovni vládních programů a není dostatečně propagována. Čeští stomatologové ve většině případů zahraniční pacienty ani aktivně nevyhledávají,“ vysvětluje Hilbert.

Další problém vidí v tom, že u nás funguje málo agentur, které cizincům nabízejí zprostředkování služeb, které mohou být s ošetřením spojeny, jako je například ubytování. Nejvíce k českým zubařům přitom jezdí Britové, Rusové, Němci a Rakušané. Často je vyhledávají také Švýcaři a Italové. Důvod je jednoduchý. Ošetření je pro ně nesrovnatelně levnější, přitom kvalitní. Nejčastěji požadují zavedení implantátů či zhotovení můstků.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.