Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strach z nemoci, užívání kortizonu i stres. Jakým nástrahám čelí operní pěvec?

Zdraví

  7:04
ŘÍM - „Opera se mi moc líbí, ale rozumím jí jen málo.“ Jak často slýcháváme tuto větu, která je kritikou laxnosti školy, institucí a televize, které by měly šířit kulturní dědictví, pro něž je naše země obdivována po celém světě. Jak ukazují příjmy, které v létě plynou zejména od turistů za operní představení, je tento žánr zlatým dolem, který zatím jen málo využíváme, píše italský list La Stampa.

Opera (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jeho hodnotu ukazuje nedávná petice sdružení italských učitelů hudby, která vybízí UNESCO, aby belcanto a italská opera byly zařazeny na seznam nehmotného dědictví lidstva.

Nicméně nic není více hmotné než používání hlasu jako hudebního nástroje: svaly, kosti, chrupavky a dech koordinované úžasnou technikou zdokonalovanou po celá staletí, která umožňuje lidskému hlasu, aby dokonale zněl v divadle a překračoval zvukovou bariéru orchestru bez mikrofonu.

Jestliže lze vysoké a jasné hlasy sopránu a tenoru přirovnat k houslím, plný a zvučný zvuk violoncella zase k mezzosopránu a barytonu, pak temný a vibrující tón kontrabasu odpovídá nízko položenému kontraaltu a basu.

Richard Wagner - Lohengrin.

Je možné, že zpěvák začne studovat jeden registr a posléze, po zvládnutí techniky, objeví, že mu vyhovuje jiný. Například velký tenorista Carlo Bergonzi začínal studovat baryton, zatímco jeho kolega Plácido Domingo již několik let koketuje s barytonem, přestože jeho výsledky nejsou jednomyslně hodnoceny.

Uzpůsobení hrtanu se odráží ve fyzickém typu, nicméně jsou mnohé výjimky. Tenoři tradičně bývají spíše zavalití, mají krátký krk a malou postavu, zatímco basista bývá v téměř všech případech vysoký a impozantní muž.

Přestože ve světě velké opery je dnes zásadní mít téměř herecký vzhled, podle pravidla, které ne zcela zaniklo, mají pěvci značnou nadváhu, zejména tenoři.

Tuto obezitu způsobují četné faktory. Pro zpěv však není podstatná, jak se často myslí. Silný stres, který tuto profesi charakterizuje, může vyvolávat kompulzivní poruchu ve vztahu k jídlu. Například nachlazení je pro pěvce úplným dramatem: může znamenat zrušení smlouvy nebo zesměšnění před publikem, které může být pro kariéru pěvce osudové.

Když technika nestačí k překonání nemoci nebo únavy, hrozí nebezpečí, že se pěvec uchýlí k užívání a někdy i zneužívání kortizonu, který sice dočasně mírní zánět hrtanu, ale vede k nepřirozenému tloustnutí.

Mohla za to tasemnice?

K několika málo umělcům, kteří dokázali zhubnout, patří Maria Callasová, které se ze 100 kilogramů podařilo zhubnout na 54 kilogramů. Říká se, že diva spolkla tasemnici. Její švagrová Pia Meneghiniová vyprávěla naopak o nebezpečných injekcích hormonů štítné žlázy, jiní však hovoří o dietě, kterou bychom dnes nazvali paleoproteinovou, doplněnou dostatkem tělesného pohybu.

Podle četných hudebních kritiků je náhlé úmrtí různých pěvců v posledních letech zřejmě způsobeno zneužíváním kortizonu a dalších „dopujících“ látek. V minulosti svět opery více respektoval fyziologii operních pěvců, kteří zase uměli využívat hlasu s větší obezřetností, vyhýbali se repertoáru překračujícímu jejich možnosti, a tím je méně postihovala indispozice. Umožňovalo jim to dlouhé kariéry a precizní dokonalost v několika rolích, na rozdíl od toho, co se děje dnes.

Jak je na tom psychika

Přesto se i v minulosti umíralo ze zpěvu: říká se, že v roce 1865 právě obrovská fyzická a emotivní námaha, kterou vyžaduje Wagnerova opera Tristan a Isolda, usmrtila v pouhých devětadvaceti letech prvního interpreta Tristana, vynikajícího tenoristu Ludwiga Schnorra von Carolsfeld.

Studium operního zpěvu na profesionální úrovni však může ohrožovat psychickou rovnováhu. Vztah mezi hlasem a duší je velmi těsný a často špatná poloha hlasu odpovídá vnitřní nejistotě a tápání. Správné studium naopak může být účinným cvičením mindfulness, které dává člověku schopnost uvědomění a všímavosti, autodisciplíny a sebeovládání, včetně zvládání emocí.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat