Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Strach ze zubaře zlomí preventivní prohlídky, říká lékařka

Zdraví

  5:50
Pokud nemáme správně vyčištěné zuby, nedělají jim dobře příliš slazené potraviny, ale ani příliš kyselé výrobky. Nejhorší je mix obou složek například v sycených slazených nápojích, říká zubní lékařka Karolína Floryková, která pracuje v soukromé praxi Flortho ve Vyškově a v pražské klinice Svět rovnátek.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Nebylo by lepší, kdyby zuby neměly nervy, aby nás nebolely?
Otázkou spíše je, jak to udělat, abychom nebyli ze zubů „na nervy“. Zubní dřeň, která se skládá mimo jiné právě z nervů, je nepostradatelnou součástí zubu, kterou chrání tvrdé zubní tkáně – sklovina a zubovina. Když jsou tyto tkáně napadeny kazem, který se šíří směrem ke dřeni, zub začne bolet. Zubní kaz je ale onemocnění, kterému se dá snadno předcházet každodenní péčí. Pravidelné a správné používání měkkého kartáčku a kartáčků mezizubních nám zaručí perfektní mechanickou očistu zubního plaku, který je hlavní příčinou vzniku nejen zubního kazu, ale i zánětu dásní a parodontitidy, lidově paradentózy. Nebylo by tedy lepší se o zuby starat tak, aby byly živé, zdravé a sloužily nám až do konce života?

LN Lidé se zubaři vyhýbají ze strachu z bolesti. Kdy myslíte, že se přestanou bát?
Rozhodně ve chvíli, kdy je přestanou bolet zuby. A to bude tehdy, až začnou chodit na prohlídky k zubnímu lékaři preventivně a pravidelně jednou za půl roku, a ne až ve chvíli, kdy je něco bolí. U některých pacientů je bohužel obava ze zubaře zakořeněná již od dětství, ze kterého si odnesli špatnou zkušenost. Takto poznamenaní pacienti se k zubaři natolik bojí, že je do ordinace přivádí až akutní stav, během kterého je ale ošetření nepříjemné. Tím se ještě více prohlubuje stres a negativní postoj pacienta. Je to začarovaný kruh. Jedinou cestou ven je překonat strach, zvednout telefon, objednat se na prohlídku a nechat si dát zuby „do pořádku“. Potom je návštěva zubaře pouhou preventivní prohlídkou, která nebolí, je časově nenáročná a mimo jiné šetří i peněženku.

Zuby ovlivňují i průběh porodu. Jak o ně pečovat co nejlépe?

LN Je povinností zubního lékaře pomoci nám od bolesti?
Zubní lékař musí léčit pacienty podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. K tomu patří i snaha o zbavení bolesti co možná nejšetrnějším a nejméně nepříjemným způsobem.

LN Existuje situace, kdy nám lékař pomoci nemůže?
Takové situace bohužel existují. Pokud pacient nechá dojít svůj stav do extrému a přichází až ve chvíli nejvyšší nouze, může se stát, že ani po píchnutí anestetické injekce se zánětlivá oblast neumrtví – pak nezbývá než se obejít bez umrtvení. Nutno dodat, že v tuto chvíli lékař nemá na výběr a musí zákrok pro dobro pacienta vykonat i za nepříznivých okolností. A nemyslete si, že pacient je jediný, kdo je v dané chvíli pod stresem. Každý lékař má na křesle raději pacienta, kterého nic nebolí, a ošetření tak může probíhat pro všechny v klidu a v pohodě.

LN Mohou některé výkony probíhat také v narkóze?
I výkony, ke kterým je potřeba narkóza, jsou v repertoáru zubního lékaře. Konkrétní druh znecitlivění, popřípadě narkózy, záleží na prováděném výkonu a volí jej ošetřující lékař. Při ošetření zubního kazu nebo u jednoduchého „vytržení“ zubu stačí běžná anestetická injekce. U složitějších výkonů, například odstranění zubů moudrosti, je potřeba umrtvit větší část úst a u velkých čelistních operací je nutno zvolit celkovou anestezii. Každá anestezie je ale do určité míry zátěž pro organismus, takže je jistě lepší volit co možná nejméně zatěžující variantu, která na výkon ještě dostačuje.

LN Jaký je váš názor na žvýkačky? Prospívají zubům?
Nic se nemá přehánět. To platí i o žvýkačkách. Na jednu stranu žvýkání podporuje produkci slin, které pomáhají správným procesům v dutině ústní, na druhou stranu přílišné žvýkání může mít negativní vliv na čelistní kloub. Jak se tedy říká, všeho s mírou, a když už žvýkat, tak žvýkačky bez cukru.

LN Co nám vlastně ničí zuby?
Pokud nemáme správně vyčištěné zuby, mohou být nepříznivé především sladké potraviny. Bakterie zubního plaku totiž cukry zpracovávají a tvoří kyseliny, jež způsobují zubní kaz, a látky, které mají na svědomí onemocnění dásní a závěsného aparátu zubu. Dobré pro zuby nejsou ani příliš kyselé potraviny. Kombinací obou jsou třeba slazené sycené nápoje. Naopak mezi potraviny „přátelské“ pro zuby řadíme mléčné výrobky, ryby, vejce, ořechy a zeleninu. Stále ale platí, že základem péče o zuby je správné mechanické odstranění zubního povlaku kartáčkem.

LN Kouření a zuby: existuje nějaký přijatelný kompromis pro chronického kuřáka?
Kouření je neřestí, se kterou se v praxi setkáváme denně. Pokud se jí pacient odmítá vzdát, je třeba jej náležitě poučit o vlivu kouření nejen na celý organismus, ale i na dutinu ústní. Kouření, mimo jiné, stahuje dásně, které pak nekrvácí, čímž se ztrácí jeden z nejdůležitějších signálů jejich zánětu. Zánět potom může nepozorovaně probíhat delší dobu a mít velmi negativní následky pro zdraví dutiny ústní. Pro kuřáky je také obtížnější udržet si svěží dech, což může být pro řadu z nich nekomfortní. Je tedy třeba pacienta správně poučit a přinejmenším zajistit jeho pravidelné návštěvy u dentální hygienistky.

Autor: