Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Středomořskou stravou proti Alzheimerově chorobě. Vsaďte i na borůvky

Paměť (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paměť (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM Mohou nás stravovací modely, které pomáhají k uchovávání kognitivních funkcí i ve vysokém věku, ochránit i před Alzheimerovou chorobou? Na základě dlouhodobého sledování téměř tisícovky osob dospěli vědci k poznání, že středomořská strava, borůvky a zelenina se zelenými listy skutečně paměť chrání, píše italský deník Corriere della Sera.

Vědci z Rush University Medical Center v Chicagu vyhodnocovali výsledky toho, do jaké míry dodržovalo 923 dospělých osob stravování podle tří modelů považovaných za prospěšné mozku. Kromě středomořské stravy to byla dieta nazývaná DASH, která vznikla ve Spojených státech jako dietetický přístup ke snížení vysokého tlaku, a hybridní dieta MIND, kterou vypracovali vědci z Rush University a která je kombinací středomořské stravy a diety DASH a je určená ke zmírnění hypertenze a oddálení neurodegenerativních onemocnění.

Základy středomořské stravy

Základem je zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej, lehká masa, luštěniny, celozrnné výrobky, tedy potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Dostatečný pitný režim neslazených nápojů lze v omezeném množství doplnit konzumací červeného vína (1dcl za den).

K vyhodnocení toho, jak sledované osoby dodržovaly tyto modely, bylo využito bodového hodnocení frekvence konzumace potravin, které jsou pro tyto diety charakteristické. U prvních dvou záviselo hodnocení především na přítomnosti rostlinných potravin a na omezené konzumaci potravin živočišného původu, jako je denní konzumace odtučněných mléčných výrobků u diety DASH. U diety MIND přispívaly k hodnocení složky společné s prvními dvěma modely a přítomnost potravin, o nichž se soudí, že chrání neurony: borůvky a zelenina se zelenými listy, či omezení smažených pokrmů, jídel z fast foodu a sýrů na méně než jednou týdně.

Vědci sledovali všechny osoby po dobu pěti let. Dospěli k závěru, že všechny tři diety omezují riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí. U diety DASH to bylo o 30 procent, u středomořské o 54 procent a u diety MIND o 53 procent. Dieta MIND měla navíc tu výhodu, že snižovala nebezpečí onemocnění Alzheimerovou chorobou o 35 procent, i když nebyla zcela dodržována.

„Výsledky diety MIND jsou významné: demencí a její nejrozšířenější formou, Alzheimerovou nemocí, trpí ve světě kolem 47 milionů lidí,“ konstatuje Rosanna Squittiová z kliniky Fatebenefratelli v Římě. „Připomeňme však, že podobné studie mohou přivádět na myšlenku, že určitá dieta může ochránit před některou nemocí. Abychom to však dokázali, je nezbytné vyzkoušet tuto dietu na určitém počtu pokusných osob po určitou dobu, aby se dalo zjistit, zda u těchto osob došlo k poklesu onemocnění,“ připomíná.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.