9. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Muže ve stresu přitahují spíše kypré ženy, ukázala studie

Stres (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stres (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Stresované muže přitahují korpulentnější ženy. Po stresové situaci muži při pokusu shledávali ve větší míře atraktivní ženy plnějších tvarů na předkládaných fotografiích.

Zjistili to britští vědci, jejichž studii otiskl odborný časopis PLoS ONE. Viren Swami z londýnské Westminsterské univerzity se svým týmem potvrdil domněnku, že lidé i zvířata mají po stresových zážitcích větší potřebu bezpečí.

ČTĚTE TAKÉ:

A z evolučního hlediska jsou zaoblenější ženské tvary příslibem dostatečného přístupu k potravě, lepšího zdraví a stabilnějšího ženského cyklu než hubené ženy, potvrdili vědci dřívější poznatky.

V aktuální studii měli v jedné pokusné skupině zhruba 80 evropských mužů a zvlášť srovnávací kontrolní skupinu. Muži v první skupině museli ve standardizovaných stresových testech spatra hovořit před komisí a řešit početní úlohu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Po dvacetiminutové přestávce měli z deseti fotografií ženských postav vybrat tu ideální a také ukázat nejhubenější a nejtlustší, která jim ještě připadá přitažlivá. Muži v kontrolní skupině měli ženy posuzovat, aniž by předtím byli vystaveni stresové situaci.

Výsledkem bylo, že vystresovaným mužům se líbily baculatější ženy celkově více než mužům v kontrolní skupině. Za největší krásky prohlašovali muži po prodělaném stresu spíš ty s vyšší hmotností. Vědci se přitom v pokusu snažili co nejvíc vyloučit vlivy stáří, hmotnosti nebo pocitu hladu u mužů, kteří byli zapojeni do pokusu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz