Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studie: Medializované zdravotní příhody ženou lidi k lékařům

Zdraví

  9:25
NEW YORK - Přimějí mediálně propírané zdravotní příhody lidi, aby vyhledali lékařskou pomoc? Přinejmenším v jednom případě tomu tak bylo, tvrdí podle zdravotníci.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Výzkum nemocnice Morristown Memorial Hospital v New Jersey ukázal, že po náhlé smrti pětačtyřicetileté britské herečky Natashi Richardsonové, která zemřela na následky poranění hlavy letos v březnu po pádu na lyžích, se o 73 procent zvýšil počet lidí, kteří vyhledali pohotovost kvůli poranění hlavy - většina z nich ale zbytečně.

Ačkoli počet lidí, kteří lékaře kvůli zranění hlavy vyhledali, byl po 18. březnu vyšší o téměř tři čtvrtiny, jen malý zlomek pacientů měl skutečný důvod k obavám, řekl agentuře výzkumník Brian Walsh. A zhruba od dubna se podle něj počet pacientů opět vrátil k normálu.

Studie představená v pondělí na každoročním setkání lékařů z pohotovostních ordinací v Bostonu, se zaměřila na počet pacientů, kteří navštívili lékaře v 19 městských, předměstských i venkovských pohotovostech v New Yorku a New Jersey v březnu 2009. Autoři v ní porovnali počet lidí, kteří přišli s poraněním hlavy deset dní před smrtí Richardsonové a ve stejném období po ní.

"Studie vyčíslila to, co už víme: kdykoli média upozorní na nějakou nemoc nebo zdravotní problém, lidi se vyděsí a přijdou na pohotovost," konstatoval Walsh. V tomhle případě se podle něj sdělovací prostředky soustředily na aspekt "syndromu náhlé smrti" - vypíchly to, že můžete mít lehký pád, pak vypadat skvěle a najednou zemřít. A jakkoli i tento scénář je po tomto druhu poranění možný, všeobecně "lidé omdlí nebo trpí zmateností, než se jejich stav zhorší".

Mediální kampaně, které zvyšují informovanost lidí a povzbuzují je, aby navštívili pohotovost (například pokud se u nich objeví symptomy infarktu nebo mrtvice), mohou být užitečné, soudí Walsh. "Ale v tomhle případě se do jisté míry přehánělo, jak lehký její pád byl a jak skvěle pak vypadala," říká Walsh. "Je to stejné jako to, co se teď děje kolem prasečí chřipky. Kdykoli někdo zemře, máme tu příval pacientů. Ale většina lidí na to neumírá a všichni jsou paranoidní. Informace navíc, které dostávají, je děsí."

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat