Neděle 10. listopadu 2024, svátek má Evžen
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studie: Medializované zdravotní příhody ženou lidi k lékařům

Zdraví

  9:25
NEW YORK - Přimějí mediálně propírané zdravotní příhody lidi, aby vyhledali lékařskou pomoc? Přinejmenším v jednom případě tomu tak bylo, tvrdí podle zdravotníci.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Výzkum nemocnice Morristown Memorial Hospital v New Jersey ukázal, že po náhlé smrti pětačtyřicetileté britské herečky Natashi Richardsonové, která zemřela na následky poranění hlavy letos v březnu po pádu na lyžích, se o 73 procent zvýšil počet lidí, kteří vyhledali pohotovost kvůli poranění hlavy - většina z nich ale zbytečně.

Ačkoli počet lidí, kteří lékaře kvůli zranění hlavy vyhledali, byl po 18. březnu vyšší o téměř tři čtvrtiny, jen malý zlomek pacientů měl skutečný důvod k obavám, řekl agentuře výzkumník Brian Walsh. A zhruba od dubna se podle něj počet pacientů opět vrátil k normálu.

Studie představená v pondělí na každoročním setkání lékařů z pohotovostních ordinací v Bostonu, se zaměřila na počet pacientů, kteří navštívili lékaře v 19 městských, předměstských i venkovských pohotovostech v New Yorku a New Jersey v březnu 2009. Autoři v ní porovnali počet lidí, kteří přišli s poraněním hlavy deset dní před smrtí Richardsonové a ve stejném období po ní.

"Studie vyčíslila to, co už víme: kdykoli média upozorní na nějakou nemoc nebo zdravotní problém, lidi se vyděsí a přijdou na pohotovost," konstatoval Walsh. V tomhle případě se podle něj sdělovací prostředky soustředily na aspekt "syndromu náhlé smrti" - vypíchly to, že můžete mít lehký pád, pak vypadat skvěle a najednou zemřít. A jakkoli i tento scénář je po tomto druhu poranění možný, všeobecně "lidé omdlí nebo trpí zmateností, než se jejich stav zhorší".

Mediální kampaně, které zvyšují informovanost lidí a povzbuzují je, aby navštívili pohotovost (například pokud se u nich objeví symptomy infarktu nebo mrtvice), mohou být užitečné, soudí Walsh. "Ale v tomhle případě se do jisté míry přehánělo, jak lehký její pád byl a jak skvěle pak vypadala," říká Walsh. "Je to stejné jako to, co se teď děje kolem prasečí chřipky. Kdykoli někdo zemře, máme tu příval pacientů. Ale většina lidí na to neumírá a všichni jsou paranoidní. Informace navíc, které dostávají, je děsí."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!