Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kmenové buňky by mohly vyléčit dětskou mozkovou obrnu

Zdraví

  7:00
PRAHA - Kmenové buňky by podle očekávání vědců mohly vyléčit dětskou mozkovou obrnu, která je jedním z nejčastějších postižení nervového systému u dětí. Celosvětová studie ověřuje, zda tyto buňky z vlastní pupečníkové krve dítěte dokážou jako "buňky-opravářky" obnovit poškozené tkáně v mozku.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

Prestižní americké pracoviště Duke University Hospital léčí ve studii Nellu Vadovičovou ze Slovenska. Český pacient ve studii není. Příběh pětiletého děvčátka představili rodiče novinářům.

"Když jsme se dozvěděli, že jsme byli pro tuto léčbu vybraní, nemohli jsme uvěřit, že jsme měli takové štěstí," řekla Nellyina maminka Marianna se slzami v očích. Holčička se narodila po bezproblémovém těhotenství, komplikace nastaly až při porodu. Lékaři ji museli vytáhnout "kleštěmi", děvčátko začalo dýchat bez pomoci přístrojů až šest hodin po narození.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři očekávali, že bude v pořádku, prý vše dožene. Po dovršení roku u ní ale potvrdili dětskou mozkovou obrnu. Rodiče zajistili rehabilitaci, hipoterapii, cvičení Vojtovou metodou - Nelly toužila chodit, snažila se a postupně se začala pohybovat s pomocí chodítka. Rodičům slíbila, že bude chodit - rehabilitace na to ale nestačí - šancí jsou pro ni kmenové buňky.

Skupina CBC

Skupina CBC působí v šesti zemích a uchovává přes 100 000 štěpů pupečníkové krve. Spolupracuje s většinou českých porodnic, ženám nabízí odběr a uchování pupečníkové krve pro budoucí použití. Ve studiích se ověřuje léčba kmenovými buňkami z pupečníkové krve u dětí například také při autismu, cukrovce prvního typu, která začíná v dětském věku či při úrazovém poškození mozku.

"Klinická studie v průběhu tří let má jednoznačně prokázat, zda a jaký léčebný efekt je možné dosáhnout podáním pupečníkové krve při dětské mozkové obrně," řekl manažer výzkumu slovenské rodinné banky pupečníkové krve CBC Miroslav Kubeš. Pracoviště zařazení do studie zprostředkovalo. Jednotlivé případy podle Kubeše už naznačují, že by efekt mohl být velmi významný. Pokud je potvrdí také studie, mohla by léčba být zavedena do běžné praxe.

Ve studii je 150 dětí od půl roku do šesti let věku. Malí pacienti jsou rozděleni do dvou skupin - v prvním roce studie dostala injekci s kmenovými buňkami polovina, ostatní jen neúčinný roztok. V druhém roce studie se to obrátí. Lékaři průběžně děti vyšetřují závěrečné vyhodnocení bude ve třetím roce studie, tedy v roce 2015, kdy se "otevřou obálky" a porovná se stav dětí před vstupem do studie a po jejím skončení.

Poškození mozku

Dětskou mozkovou obrnu způsobuje poškození mozku, které vzniklo nedostatkem kyslíku v průběhu porodu nebo při jiné události. Postihne dvě až tři děti z tisíce. "Poškozené ložisko vysílá signály, protože nemůže dobře fungovat, a tyto signály přitáhnou kmenové buňky, které se podají do těla," popsal Kubeš. Signály zřejmě nejsou tak silné, aby přitáhly vlastní kmenové buňky z kostní dřeně, funguje to, když jsou z pupečníkové krve. Ta se odebírá z pupečníku při porodu, Nelly měla v krevní bance uchováno 60 mililitrů a celou dávku by měla dostat.

Slovenské děvčátko může absolvovat zahraniční léčbu díky projektu CBC Pomocná ruka, který jí i rodičům hradí cestové a pobyt v USA. Dětem, které se nedostanou do klinické studie, hradí projekt i léčení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!