Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Suchej únor začíná. Spočítejte si, jestli nepijete přes čáru

Stovky tisíc lidí během akce Suchej únor omezí pití alkoholu. Některým pak abstinence vydrží i v dalších měsících. foto: FOTO PIXABAY

Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník kampaně Suchej únor, ke které se každoročně připojují statisíce lidí, aby si uvědomili svůj vztah s každodenním, avšak stále často nepoznaným společníkem – alkoholem.
  16:31

Téměř polovina účastníků díky kampani zmírní rizikovou konzumaci alkoholu (ale stále častěji i dalších libůstek) a každý ze Sušičů se stává i důležitou inspirací pro více než jeden milion lidí, kteří jsou u nás na hraně rizikové konzumace.

Kdy je konzumace riziková? Pokud už pijeme, neměli bychom jít přes určitou dávku, která je mezi 16 a 24 gramy denně, což je asi jedno až jedno a půl piva. Zároveň by měly být minimálně dva dny v týdnu zcela lihuprosté. Neplatí, že když dva dny ušetřím, příště mohu dávku o to navýšit.

Když už je nějaká nestandardní situace, třeba oslava, mělo by jít jednorázově maximálně o 40 gramů. Což je pořád relativně málo na to, jak jsou lidé při oslavách zvyklí pít.

V Čechách totiž pijeme rizikově. Podepisuje se to ve vztazích, v práci, na zdraví. Fakt, že nadměrná spotřeba alkoholu patří k příčinám rakoviny, nemá řada lidí stále v povědomí. Nechme zaznít alespoň tři čísla platná pro Českou republiku: šest procent celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu. Podle WHO vypijeme 14,4 litru čistého lihu na osobu a rok. Odpovídající společenské náklady vychází na 56 miliard.

Letošní téma kampaně je „Nepít je umění“. Zkusit měsíc bez alkoholu vypadá na první dobrou jednoduše. Jenže ve skutečnosti je za tím odvaha zkusit něco nového, schopnost podívat se upřímně sám na sebe, síla vykročit ze zajetých kolejí a jít vlastní, střízlivou cestou.

To všechno se dá říct také o umění. Ve chvíli, kdy člověk sám čelí prázdnému plátnu, světlu na jevišti nebo bílé stránce, chápe hodnotu díla úplně jinak. V Sucháči si myslíme, že svoje umění – a sebe v něm – může objevit každý.

Proto chceme k vlastní tvorbě a k jejímu sdílení inspirovat davy. Zapojte se i vy. Podpořte důležité téma a sdílejte svoje umění se světem. Protože #NEPITJEUMENI. Registrujte se do měsíční výzvy na www.suchejunor.cz

Autor je psychoterapeut a ředitel neziskové organizace Suchej únor.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat