Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sulfáty, parabeny či ftaláty. Proč je nepoužívat na vlasy?

Zdraví

  6:16
Jemná vůně vlasových přípravků, které slibují ženám krásné vlasy plné lesku a síly, láká ke koupi. Jaké je však skutečné složení přípravků a podle čeho vybírat šampon či vlasový krém? To, co používáme v koupelně, velmi snadno proniká přímo do krve.

Mytí vlasů foto: Shutterstock

Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, a přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu.

Parabeny

Na etiketách šamponů jsou parabeny označeny velkým písmenem E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným.

Když se rozhodnete, vyhledávat kosmetiku bez obsahu těchto konzervačních látek, musíte velmi pečlivě sledovat údaje na etiketách produktů. Nemusíte se bát, že by kosmetika byla následně méně účinná, protože účinek parabenů je pouze v oblasti trvanlivosti, nikoliv účinnosti.

Parabeny obsahuje většina šamponů, které můžeme běžně zakoupit v drogériích. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. „Aniž si to možná uvědomujeme, setkáváme se s parabeny denně. Kosmetika využívá především jejich antibakteriálních účinků, díky nimž dochází u výrobků k prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, včetně šampónů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Druhou neméně častou škodlivou látkou v kosmetice jsou sulfáty, které obsahuje v různých podobách až 95 % všech šampónů. Důvod je velmi jednoduchý – zvyšují pěnění přípravků a spotřebitel má následně pocit, že šampon skutečně funguje. „V poradně se často setkávám s názorem, že čím více šampon pění, tím lepší účinek musí mít. Opak je pravdou. Nejčastěji využívané sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči,“ říká tricholožka.

Právě z těchto důvodů výrobci kvalitní vlasové kosmetiky nahrazují sulfáty jemnějšími a šetrnějšími variantami. Při prvním použití šamponu bez obsahu sulfátů bude řada lidí zaskočena, že nemají obvyklou bohatou hustou pěnu, ale naopak jemně pěnivý krém, s jehož pomocí odstraní z vlasů všechny nečistoty a přebytečnou mastnotu. Obvyklé sulfáty SLS a SLES jsou v přírodní vlasové kosmetice a v šamponech bez obsahu sulfátů nahrazeny pěnícími látkami získanými z kokosového oleje, obilí či cukru.

Na jaké látky si dát pozor?

  • Diethanolamin (DEA) – nastávající maminky by měla zajímat látka způsobující poškození mozku plodu. Je nejen karcinogenní, ale ve vyšší koncentraci připravuje tělo o schopnost přijímat cholin důležitý pro tvorbu mozkového přenašeče acetylcholinu. Přestože v šamponech je látka obsažena v nízké koncentraci, je opatrnost při jejich opakovaném a dlouhodobém používání určitě na místě.
  • Polyetylene Glycol - najdeme v širokém spektru kosmetických přípravků, ať se jedná o vlhčené ubrousky, deodoranty, rtěnky, pleťové vody či samotné šampony na vlasy. Bohužel dlouhému seznamu jejich využití se rovná i počet nežádoucích účinků na lidské tělo. Jmenovat můžeme poškození jater a ledvin, rakovinotvorný efekt či podráždění sliznic. Na etiketách šamponů je označován zkratkami Propylene Glycol (PG), Polyetylene Glycol (PEG), Ethylene Glycol (EG).
  • Uhelný dehet ( FC&C, D&C) - nejčastěji se objevuje v šamponech a tonicích, která napomáhají odstranit lupy či vši. Vzhledem k tomu, že se jedná o karcinogen, zakázala jej EU a nyní by se již přípravky s jeho obsahem neměly objevovat.Následně řešit lupy vlasovou kosmetikou, která zamezuje nadměrnému šupinatění, reguluje vyměšování mazu a potírá množení mikroorganismů a plísní.
  • Ftaláty (DBP, DEP) - chemické látky se všestranným využitím nejen v kosmetice, ale i při výrobě PVC či v jiných běžně používaných výrobcích. Jejich velké nebezpečí spočívá v tom, že se postupně uvolňují do ovzduší a ohrožují zdraví člověka. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdeme v parfémech, toaletních vodách či pudrech.
Autor: