Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Report z dětských táborů: děti jsou línější a v přírodě rychleji unavené

Skauti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skauti - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Olympiáda, Cesta do pravěku, Cirkus, ale také putování za taťkou Šmoulou, Hollywood nebo on-line táborové zpravodajství. Stále akčnější témata a způsoby, jak děti zaujmout a přitom nevyužívat moderní technologie, vymýšlejí vedoucí letních táborů. Shodují se na tom, že je rok od roku náročnější děti na táboře zabavit. Ale také na tom, že děti jsou línější a z aktivit v přírodě rychleji unavené.

„Dříve běhaly děti po táboře ještě po večerce a my jsme je naháněli do stanů. Letos bylo v tábořišti půl hodiny po večerce naprosté ticho,“ říká Lubomír Bušta, vedoucí tábora Pírkův mlýn v jihočeské Pohorské Vsi.

„Po celodenním pobytu venku nebo delší túře bývají večer vyřízení. Občas mám pocit, že by nejraději strávily celý den uvnitř domu,“ říká Eva Klesová z letního příměstského tábora v Kralupech nad Vltavou a s trendem lenosti souhlasí i Kateřina Jobeková Habrová z dětského tábora v Nadějkově. „Stává se běžně, že než aby šly leckteří na výpravu, vymlouvají se, že si zvrtly kotník.“

Letní tábory pro děti se přitom stávají čím dál náročnější především pro samotné vedoucí. Málokteré dítě se dnes totiž spokojí s aktivitami jako splétání uzlů nebo běhání po lese. „Ve chvíli, kdy není náplň dne do detailu promyšlena, budou se děti na táboře nudit,“ uvádí Eva Klesová.

SKAUTSKÉ TÁBORY

  • Tábory na „zelené louce“ bez elektřiny, teplé vody či sociálních zařízení u nás stále pořádají skautské oddíly. „Sami si stavíme podsady, nemáme žádné zázemí a dětem se to pořád líbí. Berou to tak, že si jednou za rok vyzkouší úplně jiný způsob života,“ říká vedoucí skautského oddílu z pražského Smíchova Vojtěch Petr.
  • „Tím, že se děti schází a společně pracují celoročně, nemusí se na začátku tábora tři dny seznamovat, na rozdíl od obyčejných táborů,“ sděluje Marek Dostál ze Skautského střediska Slušovice. Podle něj se děti na skautských táborech stále věnují i tradičním hrám, jako je například píšťalka nebo trojnožka. „Stejně tak se více věnujeme přírodě, zvířatům, rostlinám a obecně skautství,“ říká Dostál.

Instruktorům nezbývá než vymýšlet nové a chytlavé činnosti. „Každá doba přináší své trendy, musíme sledovat, co děti baví. Letos jsme do programu zařadili například capoieru (brazilské bojové umění připomínající pohybovým stylem tanec - pozn. red.), lanový park nebo jízdu na koni,“ říká David Blaschke z letního tábora v Uhelné. Jeho součástí je už pátým rokem pravidelné on-line zpravodajství na webových stránkách o dění v táboře. „Rodiče tak mají přehled o tom, co jejich ratolesti dělají a jak se jim daří,“ říká Blaschke.

Bez mobilu se méně stýská

„Fakt je ten, že táborové hry a jejich principy nezměníte. Kostra zůstává stejná, musí se ale pojmout moderněji,“ popisuje Lubomír Bušta. Na letošním turnusu s tématem „Hollywood“ tak děti využily klasické puzzle, skládaly je ale ve štafetě, tak, aby vytvořily animovaný film.

I přes náročnost dětí se vedoucí táborů snaží udržovat tábory v tradiční podobě bez počítačů, tabletů a pokud možno i mobilů. „Moderní technologie jim musíme nahradit jinak. Letos jsme uspořádali pěveckou soutěž na způsob Superstar, děti zpívaly do mikrofonu, hlasovaly a možná jim to částečně nahradilo i televizi,“ popisuje Kateřina Jobeková. Mobilní telefony nevidí u dětí na táboře ráda i kvůli kontaktu s rodiči, který mnohdy vede k tomu, že se dětem stýská po domově. „Když dítě rodiče neslyší, kolikrát si na ně ani nevzpomene,“ vysvětluje.

V některých táborech, například v Pohorské Vsi, dětem mobilní telefony nepovolují vůbec. „Někteří se tak alespoň naučí používat klasické hodinky a budíky, nebo posílat dopisy,“ sděluje Lubomír Bušta.

Tábor jako dětská univerzita

  • Třetím rokem se letos v Liberci koná vzdělávací tábor pro děti od 10 do 15 let, pořádá ho Technická univerzita v Liberci.

  • V rámci 14denního turnusu děti studují v oborech Strojírenství, Robotika, Programování, Mikrobiologie a Textilní design, Inteligentní domácnost. "Nově otevíráme také obor Analýza textilních struktur,“ říká vedoucí projektu EDUTECH Miloš Hernych.

  • Pracovní dny tráví děti od 9 do 16 hodin v laboratoři a v dílnách, kde se učí a pracují; večer a o víkendu je pro ně připraven klasický táborový program.

  • "Ve chvílích volna děti absolvují celotáborovou hru na téma Piráti z Karibiku, účastní se výletů, hrají sportovní hry, plavou a stanují," říká vedoucí tábora Barbora Kracíková.

  • Během práce si vyzkouší různé přístroje a metody, vypracovávají také závěrečný projekt v laboratoři, který obhajují před komisí.

  • Tábor je hrazen z dotací EU (v rámci programu EDUTECH), letos se na něj dostane 80 dětí (40 na jeden turnus) z celé republiky.

  • "Děti musejí projít výběrovým řízením, tábor je zaměřen na nadané děti, které mají o obor skutečný zájem," říká Kracíková.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...