Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Kongu přibývá obézních. Chybí kampaně za zdravou výživu

Zdraví

  7:00
GOMA - Město Goma na východě Konga za posledních pět let zaznamenalo desetiprocentní nárůst počtu obézních lidí. Pokud bude tento trend pokračovat, pak do roku 2021 bude obézních více než 20 procent obyvatel tohoto města.

Ovoce a zelenina (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Jídlo se tu obvykle skládá převážně z fazolí, mléka, sóji, sladkostí, brambor a červeného masa. "Když má člověk slušný plat, pak se jeho strava skládá z tučných a sladkých jídel - denně," řekl majitel restaurace Fiston Kambake.

Snaha shodit pár kil
V západních zemích se veřejné zdravotní kampaně opírají o význam stravy zahrnující hodně ovoce a zeleniny. V Kongu ovšem žádné podobné kampaně zatím neprobíhají, i když počet lidí s nadváhou či obezitou tu v letech 2007 až 2011 stoupl z 5,6 procenta na 14,5 procenta.

Čím dál tím častěji je tu ale možné vidět člověka šlapajícího na kole nebo rotopedu ve snaze shodit pár kil.

ČTĚTE TAKÉ

"Doktor mi řekl, že mám hodně cvičit a nejíst víc než dvě brambory a jedno vejce denně," svěřil se jeden z boubelatých návštěvníků tělocvičny. "Ale nezdá se, že bych hubnul."

"Když jsme začali dobře vydělávat, přestali jsme si dělat starosti s tím, co jíme," vysvětluje Suzana Kitwandaová, která pracuje pro jednu mezinárodní nevládní organizaci. "Dopřáváme si tučná a sladká jídla víc než třikrát denně. Můj třicetiletý manžel váží víc než sto kilo."

Faktorem číslo jedna, který přispívá ke konžské epidemii obezity, jsou polotovary. Kahene Abel, který šéfuje provinčnímu úřadu zemědělské inspekce, říká, že "venkovské rodiny jsou méně zasažené, protože jedí přirozenější stravu - především z ekonomických důvodů". Ve městech jsou ale oblíbenější polotovary - ať už konzervy, hotová jídla, zmrazené potraviny nebo sladké sušenky, které obsahují víc cukru a tuku.

Sociální změny pohánějí apetit po těchto nezdravých potravinách, říká Pascal Anyole, profesor veřejného zdraví na univerzitě v Kivu. Spolu s rostoucím počtem zaměstnaných žen, které nemají čas vařit, se rodiny čím dál tím častěji uchylují k předpřipraveným jídlům.

Periodicky hubnoucí člověk
Manažer v oboru komunikací Pierre Bwingu je tím typem periodicky hubnoucího člověka, u kterého se už vyvinul takzvaný jo-jo efekt. "K obědu jsem byl zvyklý dát si dva sladké nápoje a kuře z konzervy. Vážil jsem víc než 90 kilo. Teď si dávám kávu k snídani, jeden citrón přes den a pak nějakou malou večeři a zatím je moje váha v normě," libuje si. Otázkou je, jak dlouho takhle přísný režim může vydržet.

Mrkev

Loni v říjnu uspořádali odborníci na zdraví z univerzity v Kivu konferenci, jejímž cílem bylo zvýšit povědomost obyvatel o rizicích nadváhy a zdravé stravě. Úspěch ale nesklidili. V Kongu tradičně platí, že kdo je tlustý, je i bohatý, a kdo je hubený, ten je nemocný - anebo ještě hůř, je nakažený nemocí AIDS.

V nemocnicích ve městě Goma zatím neprováděli ani jeden gastrický bypass, při němž se obéznímu člověku operativně zmenší žaludek. A navíc ani taková operace by nebyla zázračným lékem, varují místní lékaři.

"Můžeme operovat, ale pokud se pacient bude dál cpát bonbóny a pít sladké nápoje i alkohol, bude znovu tlustý," říká José Kayumba, hlavní chirurg všeobecné nemocnice v Gomě.

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč