Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Američtí teenageři touží po svalech. Pomáhají si steroidy

Američtí teenageři touží po svalech. Pomáhají si steroidy foto: Shutterstock

NEW YORK - Většina amerických teenagerů podle nového průzkumu zřejmě pod vlivem televize a fotografií v časopisech touží po větších svalech. Šetření mezi téměř 2800 studenty středních škol ukázalo, že kvůli tomu přinejmenším občas cvičí 90 procent chlapců a 80 procent děvčat.
  7:00

Někteří z nich si přitom vypomáhají proteinovými a dalšími potravinovými doplňky, část z nich ale sahá i po steroidech. Na své webové stránce to napsala americká stanice NBC News.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepovolené prostředky ke zvětšení svalové hmoty využívá šest procent chlapců. Výzkumníci se přitom obávají, že s přibývajícím věkem se na nezdravou cestu za většími svaly uchýlí ještě více studentů.

"Pokud si chtějí vybudovat velké svaly ve 13, 14 a 15, co asi budou dělat v 18 nebo ve 20?" uvedla šéfka výzkumu Marla Eisenbergová z Minnesotské univerzity. "Budou dělat něco nebezpečnějšího?" Autory šetření, jehož závěry dnes zveřejnil americký časopis Pediatrics, překvapil i zájem děvčat o vybudování pořádné muskulatury. Jde o signál, že současní američtí teenageři zřejmě vnímají ideál ženského těla jinak než jejich předchůdci. "Ideální postava byla dlouhou dobu velmi útlá. Nyní stále více vidíme obrázky žen, které nejsou jenom útlé, ale mají vypracovaná ramena a paže. Vypadají vysportovaně," řekla Eisenbergová.

Ohrožení zdraví

Lékaři přitom podle deníku The New York Times varují, že posedlost budováním svalů v tak útlém věku může ohrozit zdraví i vývoj teenagerů. Doktor Shalender Bhasin z Bostonu například upozorňuje na to, že proteinové potravinové doplňky na rozdíl od léků nepodléhají kontrole, a je tak těžké seznámit se s jejich složením. V některých prý jsou anabolické steroidy. I kvalitní doplňky pak mohou být ve velkých objemech nebezpečné.

Zvláštní hrozbu pak pro tělesný vývoj představují anabolické steroidy. Bashin uvedl, že tyto látky u mužů zastavují tvorbu testosteronu. Pokud je dospívající chlapci přestanou brát, znamená to vážné potíže. Teenageři přitom mohou vzhledem ke spojování sportovců, jako je Lance Armstrong, se steroidy nabýt mylného dojmu, že tyto látky lze úspěšně zvládat.

Autoři: ,